Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Agenda pro českou zahraniční politiku 2020

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 22. 10. 2020
Agenda pro českou zahraniční politiku 2020

AMO vydává již čtrnáctý ročník Agendy pro českou zahraniční politiku. Agenda si tradičně klade za cíl z expertního a zároveň normativního hlediska analyzovat a hodnotit zahraniční politiku České republiky v uplynulých dvanácti měsících a poskytnout jejím tvůrcům a aktérům zpětnou vazbu a doporučení pro její další směřování. Publikace však není určena pouze jim – jako ucelený přehled zahraničněpolitického dění v uplynulém roce může být přínosná i pro členy expertní komunity, novináře, studenty mezinárodních vztahů či zájemce z řad široké veřejnosti.

Je zřejmé, že bezprostřední budoucnost mezinárodních vztahů bude zásadně ovlivněna pandemií covid-19, která tedy přirozeně rámuje i řadu kapitol letošního vydání Agendy. Jeho struktura doznala oproti minulému roku několika změn. I nadále publikace obsahuje kapitoly věnované jednotlivým světovým regionům a působení české zahraniční politiky v nich. Nově jsme se v letošním roce rozhodli zařadit kapitolu věnovanou české politice v Africe. Navíc Agenda tentokrát zahrnuje i tematicky zaměřené části. V nich chceme upozornit na některé otázky, které pokládáme pro českou zahraniční politiku za důležité – jedná se o blížící se české předsednictví v Radě EU, rozšiřování EU a klimatické politiky ČR. Nad aktuální situací v mezinárodní politice a rolí ČR v ní se obecně zamýšlí úvodní kapitola.

Pandemie covid-19 do mezinárodního prostředí vnesla velkou míru nejistoty. Čeští političtí představitelé by měli krizovou situaci přetavit v příležitost k formulaci a výkonu takové zahraniční politiky, která ČR ukáže jako aktivního, odpovědného a sebevědomého hráče s ambicí ovlivňovat dění jak na evropské, tak světové úrovni.

Podívejte se na záznam diskuze spojené s prezentací výroční publikace Agenda pro českou zahraniční politiku ze dne 16. 9. 2020.

S projevem a reflexí nad minulými dvěma lety zahraniční politiky vystoupil ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček.

Diskuze se dále zúčastnili:

Vít Dostál (Asociace pro mezinárodní otázky)

Aneta Zachová (EURACTIV.cz)

Večerem provázela Helena Truchlá.

KNIHA Ke stažení

Agenda pro českou zahraniční politiku 2020
Vít Dostál, Pavlína Janebová, Pavel Havlíček, Alžběta Bajerová, Vojtěch Bahenský, Petr Boháček, Michal Bokša, Romana J. Březovská, Zuzana Šimek, Roksolana Dryndak, Anna Jordanová, Tomáš Jungwirth Březovský, Vendula Kazlauskas, Magda Komínková, Kryštof Kruliš, Josef Kučera, Jakub Kufčák, Karolína Lahučká, Michal Lebduška, Martin Abel, Vilém Řehák, Tereza Soušková, Iva Merheim-Eyre, Filip Šebok Stáhnout
Tagy
Tagy
Česká republika 2756
česká zahraniční politika 1208
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: