Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nepřehlédněte:

Test: Jaký postoj Česka vůči Rusku chcete po volbách?

Nejčtenější

Září 2017

Nabízíme přehled 5 nejčtenějších analytických příspěvků na našem webu za uplynulý měsíc:

18. září 2017 | research paper

Zahraniční politika bývala tradičně považována za doménu mužů a ženy v ní hrály zřídkakdy významnější roli. Ve světě se situace začíná pomalu měnit a ženy zastávají čím dál více důležitých zahraničněpolitických postů jako ministryně zahraničních věcí, obrany, evropských záležitostí, prezidentky, premiérky, předsedkyně parlamentních komor atd. Avšak v České republice zůstává situace stále stejná. Research paper, jehož autorem je Vít Borčany, si klade za cíl přispět do debaty o pozici žen v české zahraniční politice nastíněním existujících výzkumných témat v mezinárodním kontextu a popisem situace v ČR.


24. září 2017 | briefing paper

V české zahraniční politice trvale přítomná otázka vztahů s Ruskem získala v posledních letech na své naléhavosti. V souvislosti s ruskou anexí Krymu a válkou na východní Ukrajině došlo k polarizaci debaty o Rusku. V souvislosti s nadcházejícími sněmovními volbami, které rozhodnou o budoucí české politice vůči Moskvě, připravili Vít Dostál a Pavel Havlíček briefing paper porovnávající postoje českých politických stran k Rusku na základě jejich volebních programů.


20. září 2017 | blog

ODS mlčí ke klíčovým otázkám české zahraniční politiky. Není jasné, co si myslí o Rusku, Číně nebo lidských právech. Je strana vnitřně rozštěpená nebo se (jen) bojí voličům říci, co chce prosazovat? Její evropský program by šlo shrnout do hesla „všechno je špatně.“ ODS se tváří, že nás uchrání před každým bruselským nesmyslem, který se nám nebude líbit. V současné EU toho ale lze těžko dosáhnout. Zásadní reformu pak ODS prosadí jen stěží. To píše Vít Dostál ve svém novém příspěvku na AMO blogu na iHned.cz.


6. září 2017 | blog

Zuzana Lizcová ve svém příspěvku na AMO blogu shrnovala situaci po televizní debatě před německými volbami. Píše, že televizní debata Merkelové a Schulze zklamala, zato menší strany ukázaly, co v nich je. Předpovídala, že v německých volbách bude skutečně napínavý jen souboj o třetí místo.


7. září 2017 | briefing paper

Nový briefing paper AMO se pokusí využít příležitosti poskytnuté setkáním reprezentantů členských zemí Severoatlantické aliance (NATO) v Bruselu a podívat se na pokračující proces adaptace NATO. Ta byla právě tímto květnovým minisummitem NATO trochu zastíněna – i z důvodu premiéry nového amerického prezidenta na aliančním hřišti. Větší pozornost bychom však místo americké rétorice měli věnovat posunutí strukturální adaptace NATO na další úroveň a také sebereflexi českého přístupu k obraně vlastní i našich spojenců, uvádí paper.