Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nepřehlédněte:

Přihlaste se do Česko-německého programu pro mladé profesionály!

Nejčtenější

Leden 2018

Nabízíme přehled 5 nejčtenějších analytických příspěvků na našem webu za uplynulý měsíc:

5. ledna 2018 | briefing paper

Do zavedení přímé volby prezidenta České republiky panovala mezi ústavními právníky a politology shoda, že politický systém ČR lze zařadit mezi parlamentní demokracie, ve kterých je vláda hlavní složkou exekutivní moci. Zvýšená legitimita vložená prezidentovi do rukou přímou volbou neposílila jeho pravomoci, nicméně vedla ke snahám o široký výkladu ústavy a pozměnění ústavních zvyklostí, jež se dotkly i zahraniční politiky. V ní získal prezident nebývale silný vliv i přes existenci relativně stabilní koaliční většinové vlády. Briefing paper, jehož autory jsou Vít Dostál a Vít Borčany, identifikuje hlavní pravomoci prezidenta v zahraniční politice, jeho úlohu v legislativním procesu při schvalování mezinárodních smluv a vliv v personálních záležitostech souvisejících se zahraniční politikou. Nastiňuje také neformální a politické aspekty prezidentské zahraniční politiky a uvádí příklady, kdy prezident výrazně ovlivnil výslednou podobu české zahraniční politiky.


21. listopadu 2017 | policy paper

„Míra pozornosti věnovaná Rusku jakožto potenciálně perspektivnímu ekonomickému partnerovi neodpovídá jeho současné síle a postavení na mezinárodní scéně,“ píše ve svém policy paperu Alžběta Chmelařová. Ten má sloužit k otevření širší diskuse o formulaci nové strategie České republiky vůči Ruské federaci. Jeho cílem je střízlivě zhodnotit reálný přínos obchodní a politické spolupráce a na tomto základě přispět k posunu české politické debaty ohledně Ruska. Klade si otázku, nakolik je potřeba česko-ruské partnerství za stávající situace prohlubovat, přičemž se soustředí zejména na ekonomické vztahy a jejich politické přesahy.


22. prosince 2017 | briefing paper

Podzimní sněmovní volby jsou za námi a spolu s nimi i čtyři roky působení Martina Stropnického na postu ministra obrany v koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Je tak ideální čas ohlédnout se zpět proto, abychom mohli zhodnotit výzvy, které z minulosti pro oblast obranné politiky vyplývají do budoucna. Tento briefing paper se věnuje výsledkům, kterých v pozici ministra obrany dosáhl ministr Stropnický, zabývá se také spoluprací ministra obrany se sněmovním výborem pro obranu v minulém i nadcházejícím období a na závěr se soustředí na výzvy, na něž by by měla najít odpovědi nová ministryně.


23. listopadu 2017 | research paper

Vít Dostál a Zsuzsanna Végh vydali obsáhlý research paper zkoumající trendy visegrádských evropských politik. Autoři si kladli za cíl odpovědět na otázku, jestli existuje společný pohled visegrádské skupiny na klíčové politiky EU a budoucnost Unie. Zjišťovali, jaké jsou hlavní oblasti, ve kterých se země V4 názorově rozchází, či u jakých témat naopak dokáží hovořit jedním hlasem. Průzkumu se zúčastnilo přes 450 politiků, diplomatů, novinářů, výzkumníků a dalších expertů ze zemí visegrádské skupiny, kteří se evropskou politikou zabývají.


1. ledna 2018 | podcast

Evropa vstupuje do nového roku oslabena britským rozhodnutím opustit Evropskou unii. O budoucnosti EU se má jednat – ale není už vlastně rozhodnuto? Vít Dostál se domnívá, že klíčovým momentem pro posun do další rozhodovací fáze o budoucnosti EU bude sestavení německé vlády. I díky tomu, že Německo prozatím nemá novou funkční vládu, Emanuel Macron využil momentum a pasoval se do role nového vůdce Evropy. Dostál se ovšem domnívá, že až dojde k sestavení funkční vlády v Německu, pozice se vyrovnají a o dalším směřování EU se bude rozhodovat zejména mezi Paříží a Berlínem.


Reklama
Reklama
Reklama