Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Nejčtenější

Červen 2018

Nabízíme přehled 5 nejčtenějších analytických příspěvků na našem webu za uplynulý měsíc:

11. června 2018 | policy paper

AMO zveřejnila výsledky mapování českých politických a ekonomických elit a jejich vazeb na Čínu. Nejvýznamnější novinkou projektu je bezpochyby nová interaktivní mapa vazeb, kterou můžete nelézt na webových stránkách projektu. Prostřednictvím online mapy, která vizualizuje vztahy mezi klíčovými českými politickými a ekonomickými aktéry s vazbou na Čínu, lze snadno vysledovat uzly, kolem nichž se vazby větví. Ty představují „političtí podnikatelé“ a malé množství osobními vazbami navzájem propojených institucí. Zajímavým vhledem do fungování českých politických elit je i analýza politických stran věnující se jejich vztahu k pročínské politice.


30. dubna 2007 | článek

Turecký parlament v pátek 27. dubna 2007 při prvním pokusu prezidenta podle očekávání nezvolil. Kandidát Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), současný ministr zahraničních věcí a jediný prezidentský kandidát Abdüllah Gül nedostal potřebnou většinu, která v prvním a druhém kole je stanovena na dvě třetiny všech poslanců. Průběh a výsledek voleb vyvolává mnohé otázky. Více najdete v článku Michala Thima.


31. května 2018 | policy paper

Policy paper Richarda Q. Turcsányiho a Mateje Šimalčíka sa zaoberá čínsko-slovenskými vzťahmi a kvalitatívnym spôsobom skúma čínske pôsobenie na Slovensku. Na základe rozhovorov a dotazníkov s dôležitými slovenskými osobnosťami venujúcimi sa Číne, diskusiách na verejných a uzavretých debatách, kvalitatívnej analýzy vybraných textov a analýzy dlhodobejších trendov čínskej zahraničnej politiky a vzťahov so zahraničím paper ponúka hĺbkové súvislosti vzťahov Číny a Slovenska. Na základe hlavných zistení výskumu paper ponúka odporúčania pre slovenskú politiku voči Číne, ako napríklad o potrebe podporovania rozvoja analytických kapacít so znalosťami súčasnej Číny, podporovať racionálnu a inkluzívnu debatu o slovenských záujmoch v Číne, či aktívnom zapájaní sa do tvorby spoločnej politiky EÚ voči Číne.


19. června 2018 | policy paper

Evropská komise navrhuje omezit dotace pro velké agrární podniky. Takzvané zastropování dotací na 60 000 eur je ale pro české agrární velkopodniky, které obhospodařují až dvě třetiny zemědělské půdy, nepřijatelné. Přerozdělení dotací mezi malé a velké podniky se stalo hlavním tématem debaty „Co může společná zemědělská politika nabídnout českým zemědělcům?“, která se uskutečnila v květnu v Olomouci. Výstupem z debaty se stala doporučení, která shrnuje policy paper Anety Zachové. Řadu z nich je možno považovat za příspěvek do obecné veřejné debaty o SZP v ČR.


22. března 2017 | kniha

AMO již pojedenácté vydala publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku. Její autoři hodnotí českou diplomacii v roce 2016 a předkládají doporučení, kterých bych se měla držet v roce 2017. Mezi nejhůře hodnocené aspekty české zahraniční politiky analytici označují visegrádskou spolupráci, azylovou a migrační politiku či vztah s Ruskem. Kladně naopak hodnotí bilaterální vztahy ČR s Německem a Polskem.