Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Hledáme nové účastníky jubilejního 10. ročníku Česko-německého programu pro mladé profesionály, přihlaste se!

Nejčtenější

Rok 2018

Nabízíme přehled 5 nejčtenějších analytických příspěvků na našem webu za uplynulý rok 2018:

6. září 2018 | kniha

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) vydává knihu Agenda pro českou zahraniční politiku 2018. Podle ní je nezbytné změnit styl zahraniční politiky, jejímž jediným veřejně prezentovaným tématem je dnes migrace. Česká republika je ve velmi dobré mezinárodní pozici. Nepřispívá však k udržení řádu, který ji dodává bezpečí a možnost prosperity. Dnešní tvůrci zahraniční politiky jen prohlubují českou zahleděnost do sebe, což může mít fatální důsledky.


16. února 2018 | kniha

V roce 2018 si Češi i Slováci připomínají hned několik kulatých jubileí – kromě jiného i pětadvacet let od vzniku dvou samostatných republik. Autorky a autoři esejí v tomto sborníku se ohlížejí za uplynulým čtvrt stoletím a hodnotí vývoj obou zemí, přesněji řečeno jejich počínání i nepočínání na poli zahraniční politiky. Jedná se o soubor osobitých a kritických ohlédnutí, který by měl čtenářům umožnit jak nahlédnout k sousedům, tak i podívat se na uplynulých dvacet pět let vlastního státu jinýma očima. Vít Dostál je spolueditorem publikace, která vznikla u výročí 25 let od rozdělení Československa.


5. ledna 2018 | briefing paper

Do zavedení přímé volby prezidenta České republiky panovala mezi ústavními právníky a politology shoda, že politický systém ČR lze zařadit mezi parlamentní demokracie, ve kterých je vláda hlavní složkou exekutivní moci. Briefing paper, jehož autory jsou Vít Dostál a Vít Borčany, identifikuje hlavní pravomoci prezidenta v zahraniční politice, jeho úlohu v legislativním procesu při schvalování mezinárodních smluv a vliv v personálních záležitostech souvisejících se zahraniční politikou. Nastiňuje také neformální a politické aspekty prezidentské zahraniční politiky a uvádí příklady, kdy prezident výrazně ovlivnil výslednou podobu české zahraniční politiky.


27. srpna 2018 | infografika

Pro Týdeník Respekt okomentoval náš analytik Vít Borčany dnešní každoroční poradu velvyslanců. Při této příležitosti publikujeme již po páté svůj pravidelný přehled sboru titulářů ČR v zahraničí, včetně přehledné infografiky.Výsledky analýzy Víta Borčanyho si prohlédněte v přehledné infografice.


 

9. srpna 2018|kapitola z Agendy pro českou zahraniční politiku 2018

Policy paper Petra Boháčka a Jakuba Kufčáka se věnuje výzvám spolupráce EU-NATO ve vojenské mobilitě, obranných průmyslech a plánování schopností. Dále identifikuje kosmické a laserové schopnosti jako oblast, jejímž rozvojem může Česká republika přispět k nápravě technologické nerovnováhy mezi USA a Evropou a pomoci čelit ruské schopnosti zamezení přístupu (A2/AD). Tento policy paper vznikl s podporou Konrad Adenauer Stiftung.