Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Agenda pro českou zahraniční politiku 2019

Pavlína Janebová Pavlína Janebová / Ed. 25. 2. 2020
Agenda pro českou zahraniční politiku 2019

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) vydává knihu Agenda pro českou zahraniční politiku 2019. Česká zahraniční politika patří dlouhodobě mezi její hlavní oblasti zájmu. Letos máte možnost číst třinácté vydání Agendy pro českou zahraniční politiku.

Tato systematická analýza zahraniční politiky ČR je unikátní svým normativním rozměrem, který přináší nad rámec ostatních výročních publikací věnovaných sledovanému tématu. Pokládáme za důležité, aby policymakeři dostávali ze strany odborné komunity nejen zpětnou vazbu, ale i doporučení pro nadcházející období. V loňském roce jsme významně změnili formát publikace, přičemž v popředí stál právě záměr posky tnout celistvý výhled a návodné postoje, jež by měli aktéři k různým bilaterálním a multilaterálním otázkám zaujmout.

Po důkladném zvážení jsme do analýzy letos přidali dva regiony. Kapitolu věnovanou východní Evropě jsme rozšířili o další prioritní oblast české zahraniční politiky v sousedství EU, totiž o západní Balkán. Blízký východ jsme doplnili o Afriku se zaměřením na subsaharskou oblast. Každá kapitola je rozdělena na dvě části – první shrnuje a hodnotí události uplynulých 12 měsíců, ve druhé části anticipujeme vývoj v příslušné oblasti v nadcházejícím roce a doporučujeme stanoviska a kroky , jež považujeme za vhodné vzhledem k dlouhodobým prioritám české zahraniční politiky . Na začátku kapitol znovu uvádíme výrazné výroky pronesené osobnostmi české zahraniční politiky, stejně tak na konci každé kapitoly poskytujeme graficky přehledné krátké shrnutí kontextu dané oblasti, aktuálního stavu české zahraniční politiky a hlavní doporučení. Tematicky specifickým kapitolám předchází úvodní kapitola zaměřená na obecný politický kontext a jednání hlavních aktérů.

Ačkoliv česká zahraniční politika je institucionálně výrazně stabilizovanější než v roce předešlém, o zásadní pozitivní změně v jejím celkovém rázu či v jednotlivých oblastech nelze příliš hovořit. Sice prošla jistou změnou image, dveře, či chcete-li okna, do světa, jimiž zahraniční politika každého státu je, však vrzat nepřestaly.

Podívejte se na záznam z prezentace publikace ze dne 3. 10. 2019 s diskuzí s následujícími hosty:

Lucia Najšlová – vyučující UPCES na CERGE-EI a Univerzitě Karlově v Praze

Jiří Šedivý – zvláštní zmocněnec pro odolnost a nové hrozby MZV

Pavlína Janebová – zástupkyně ředitele Výzkumného centra AMO

Radek Špicar – viceprezident pro hospodářskou politiku Svazu průmyslu a dopravy ČR

Večerem provázela ředitelka AMO Vlaďka Mušálková.

 

 

KNIHA Ke stažení

Agenda pro českou zahraniční politiku 2019
Pavlína Janebová, Vít Borčany, Petr Boháček, Michal Bokša, Zuzana Šimek, Matěj Denk, Adéla Denková, Vít Dostál, Pavel Havlíček, Tereza Jermanová, Anna Jordanová, Tomáš Jungwirth Březovský, Magda Komínková, Václav Kopecký, Kryštof Kruliš, Josef Kučera, Jakub Kufčák, Karolína Lahučká, Michal Lebduška, Ondřej Rosendorf, Vilém Řehák, Iva Merheim-Eyre Stáhnout
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: