Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme vedoucí/ho PR a eventů.

Seznam přednášek

Vendula Kazlauskas Vendula Kazlauskas / Ed. 5. 2. 2024
Seznam přednášek

Od roku 2020 spolupracujeme s institucemi poskytujícími prostor pro přednáškovou činnost v regionech ČR - s knihovnami, kulturními středisky, regionálními centry dění či se středisky Europe Direct. Společně s nimi pořádáme přednášky na aktuální téma mezinárodních vztahů pro širokou veřejnost zdarma.

V souvislosti s válkou na Ukrajině se témata zahraniční, bezpečnostní, ale i energetické a klimatické politiky dostala do širší společenské diskuze. Přednášky nabízejí posluchačům a posluchačkám aktuální poznatky i analýzu současného mezinárodního dění, které často znají jen ze zjednodušeného pohledu médií. Naše přednášky jim přinášejí podrobnější informace,  kontext a mezinárodněpolitické souvislosti – a pomáhají jim tak nepodléhat mnoha dezinformacím, které se v otázkách zahraniční politiky objevují.

Máte zájem uspořádat ve vašem městě bezplatně přednášku pro širokou veřejnost na aktuální téma mezinárodních vztahů? Budeme rádi, pokud vás zaujme nabídka uvedená níže. Pokud byste rádi některou z přednášek uspořádali, neváhejte se obrátit na Vendulu Kazlauskas – vendula.kazlauskas@amo.cz. Kontaktujte nás i v případě, že jste si z nabídky nevybrali – expertiza AMO pokrývá širokou paletu dalších témat (Lidé – Asociace pro mezinárodní otázky). 

Vybrané přednášky pořádá Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

Témata

Josef Kučera: V čem nám mapy o Africe lžou

Josef Kučera: Dohlížet, donášet, odměňovat a trestat – vzorce fungování v rovníkové Africe

Matouš Horčička: Írán, Izrael, Tálibán… jaké jsou vztahy na Blízkém východě?

Nikoleta Nemečkayová : Dezinformace = informační zahlcení a frustrace. Ale co s tím dělat?

Martin Abel: “Grýndýl”, klima a přírodní katastrofy

Martin Abel: Podrobená česká krajina

Vít Dostál: Je být ve V4 pro Česko ostuda?

Pavel Havlíček: Česko-evropská reakce na dění na Ukrajině

Pavel Havlíček: Budoucnost Ruska

Vendula Kazlauskas: Estonsko, Lotyšsko a Litva: Jak se žije s Ruskem za zády?

Vendula Kazlauskas: Rozhoduje Brusel opravdu „o nás bez nás“??

Kryštof Kruliš: Velká Británie a kontinentální Evropa: staletí, která spojovala i oddělovala

Kryštof Kruliš: Patří Irsko do EU, nebo k Spojenému království?

Kryštof Kruliš: USA a EU: 70 let politické podpory

Kryštof Kruliš: Jak EU chrání nás, spotřebitele?

Michal Lebduška: Ruská agrese proti Ukrajině a její kořeny

Michal Lebduška: Běloruská diktatura Aljaksandra Lukašenky

 

Obsah přednášek

 

JOSEF KUČERA

 

 

  • V čem nám mapy o Africe lžou

Naše mentální mapa o Africe je značně zkreslená. Napadlo vás někdy, proč stále používáme mapu ze 17. století a v čem to ovlivňuje náš úsudek? V přednášce se například dozvíte i to, proč se v případě Afriky hovoří o zhroucených státech nebo proč většina států zůstala v koloniálních hranicích. Debata po přednášce vítána.

Tato přednáška je možná pouze v termínu od 22. března do 12. dubna.

  • Dohlížet, donášet, odměňovat a trestat – vzorce fungování v rovníkové Africe

Napadlo vás někdy, jak vypadá běžný život v rovníkové Africe a jestli si na něj může zvyknout středoevropan? Jak se vyrovnávat s pracovní morálkou, jak fungovat na úřadech a je možné dlouhodobě působit v místní firmě, kde jste jediný zahraniční pracovník? Zkrátka, jak být uvnitř, ale ne zas tak moc. O tom všem bude přednáška spolupracovníka AMO Josefa Kučery, který od roku 2020 podniká v Kamerunu. Debata po přednášce vítána.

Tato přednáška je možná pouze v termínu od 22. března do 12. dubna.

 

MATOUŠ HORČIČKA

 

  • Írán, Izrael, Tálibán… jaké jsou vztahy na Blízkém východě?

Podpořil Írán nedávný útok Hamásu na Izrael? Co se děje na Blízkém východě a jak se k tomu staví Česká republika? Má Írán jaderné zbraně a měli bychom se obávat jaderného konfliktu? Jak je možné, že Tálibán nakonec ovládl nyní již pozapomenutý Afghánistán? A proč chce Saúdská Arábie pořádat mistrovství světa ve fotbale? Blízký východ je region s bohatou historií a kulturou, ale také často negativním mediálním obrazem a komplikovanými mezinárodními vztahy.

Budeme diskutovat o Íránu, Afghánistánu, Blízkém východě obecně, nerostných surovinách, náboženství, kultuře, ale i o postojích ČR, EU, USA, Ruska a Číny k současnému dění. Debata po přednášce vítána.

 

NIKOLETA NEMEČKAYOVÁ

 

  • Dezinformace = informační zahlcení a frustrace. Ale co s tím dělat?

Úmrtí generála Pavla, příkaz EU jíst červy nebo zákaz křečků. To jsou jen nejkřiklavější příklady dezinformací za poslední dobu, veřejnost je ale každodenně vystavena mnohým dalším. Jak se šíří, proč a kdo z toho profituje? Jakou roli hraje umělá inteligence? A jaký mají dopad na společnost? Naučte se způsoby, jak je rozpoznat a bojovat proti nim, a objevte význam kritického myšlení v době informačního zahlcení.

Přijďte a získejte nástroje, které vám umožní lépe porozumět problému dezinformací v dnešním světě a řešit jej. Upozornění: Blíží se volby, bude hůř! Debata po přednášce vítaná.

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

 

MARTIN ABEL

 

 

  • “Grýndýl”, klima a přírodní katastrofy

Jak bojovat proti znečištění ovzduší a suchu? Myslíte, že je elektromobilita naše budoucnost? Proč jsme v Evropě svědky požárů, tornád a povodní? Co je to fast fashion? A proč by zemědělci neměli používali „postřiky“?

O klimatické neutralitě, energetice, naší uhlíkové stopě, ale také o tom, proč bylo tornádo na Moravě a požáry v Řecku právě během našich dovolených. Debata po přednášce vítána. 

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

  • Podrobená česká krajina

Zamysleli jste se někdy nad tím, čím se kochal doktor Skružný v komedii „Vesničko má, středisková“, když recitoval Máchův Máj? Ždímá naše průmyslové zemědělství a hospodářské lesy krajinu? A opravdu potřebujeme zachraňovat rašeliniště a ptáky?

Vysvětlíme si, jak fungují ekosystémy a jak se to dotýká změny klimatu. A jak to celé souvisí s plány EU na ochranu přírody? Varování: Po této přednášce se už nikdy nebudete kochat stejnýma očima. Debata po přednášce vítaná. 

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

 

 

VÍT DOSTÁL

 

  • Je být ve V4 pro Česko ostuda?

Chceme být ve skupině s Orbánem a Ficem? A co pro nás znamenají výsledky podzimních voleb na Slovensku a v Polsku? Proč jsou u našich sousedů tak úspěšní pravicoví konzervativci a proč se u našich východních bratří tak daří populismu?

O Visegrádské čtyřce, aktuálním dění, našich rozdílech a podobnostech, vnímání zahraničních vztahů i kulturních válkách, které hraje Orbánovo Maďarsko. Debata po přednášce vítaná.

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

 

 

PAVEL HAVLÍČEK

 

  • Česko-evropská reakce na dění na Ukrajině

Potřebujeme v Rusku českého diplomata? Proč bychom měli chtít Ukrajinu v EU? A co nám ukazuje kauza Vrbětice? O rozdílných představách evropských států o budoucnosti války, únavě nadále pomáhat Ukrajině, o budoucnosti vztahů s Ruskem, ale i o tom, zda mělo Německo skutečně postavit Nord Stream 2 nebo o (ne)možných řešeních energetické krize a naší závislosti na Rusku. Debata po přednášce vítaná.

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

  • Budoucnost Ruska

Jak by mohla skončit ruská válka proti Ukrajině? Zpochybnila vzpoura wagnerovců Putinovu autoritu a odhalila slabiny v ruském velení? Co přijde po konci války a možném konci Putinova režimu, a jak se na to Západ může připravovat? Scénáře se musí věnovat nejen Ukrajině a její poválečné rekonstrukci, ale i budoucnosti diktatur v Rusku a Bělorusku.

Shodnou se státy Západu na tom, co je nejlepší řešení? A jak by měly postupovat EU a Česko, aby odvrátily nejhorší scénáře budoucnosti Ruska, a naopak celá situace dopadla co nejvíce v jejich prospěch? Debata po přednášce vítaná.

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.


VENDULA KAZLAUSKAS

 

  • Estonsko, Lotyšsko a Litva: Jak se žije s Ruskem za zády?

Jak se Estonsko stalo digitálním tygrem? Čím je Pobaltí zajímavé kromě hokeje a přírody? A jak se tyto země staly nejsilnějšími protiruskými „jestřáby“ a podporovateli Ukrajiny v Evropské unii?
O obavách o bezpečnost, historii vztahů s Ruskem, národnostních menšinách a současné situaci v pobaltských republikách, ale i o tom, proč je to pro Českou republiku důležité. Debata po přednášce vítaná.

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

  • Rozhoduje Brusel opravdu „o nás bez nás“?

Od boje proti suchu po zvádnutí covidové krize – Evropská unie ovlivňuje každodenní život každého z nás. Důležitost spolupráce evropských států se ukazuje zejména při zvládání současných celoevropských krizí. Jak ale Češi a Češky ovlivňují dění v Evropě, daří se nám prosazovat naše zájmy? A víme vůbec, jaké ty zájmy jsou a jakou Evropskou unii chceme? V roce 2024 nás čekají další volby do Evropského parlamentu a začne fungovat i nová Evropská komise. Jakým tématům by se tyto instituce měly v příštích pěti letech věnovat? A jaký vliv na to má Česká republika a jednotlivé členské státy Unie?

I když v Česku často převládá názor, že EU rozhoduje „o nás bez nás“, přednáška ukáže, jak se ČR podílí na rozhodování a jak fungují instituce EU doopravdy.

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

 

KRYŠTOF KRULIŠ

 

  • Velká Británie a kontinentální Evropa: staletí, která spojovala i oddělovala

Proč se Britové rozhodli vystoupit z EU? A opravdu je nemohou Francouzi vystát? Má britská královská rodina budoucnost? A proč už Češi a Češky nemohou tak snadno pracovat ve Velké Británii?

O historicky komplikovaných vztazích Británie s Evropskou unií, ale také o Keltech, Vikinzích, kultuře, anglikánské církvi, kolonialismu, brexitu a dalších významných milnících utvářejících vztahy na obou stranách Lamanšského průlivu. Debata po přednášce vítaná.

  • Patří Irsko do EU, nebo k Spojenému království?

Proč je to s Irskem po brexitu tak složité? Jaký je rozdíl mezi Severním Irskem a Irskou republikou? Jak ovlivnil odchod Spojeného království z EU obchod na hranici s Irskem? A proč by nás to vlastně mělo zajímat? Řešení statusu Severního Irska je výzvou, která se dotýká nejen domácí britské politiky, ale také mezinárodních vztahů a obchodu mezi EU a Spojeným královstvím.

Budeme se zabývat politickými, sociálními, ekonomickými a mezinárodními aspekty irské otázky, která má hluboké důsledky pro region i pro vztahy mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím po brexitu, i tím, jaká je budoucnost tohoto vztahu. Debata po přednášce vítaná.

  • USA a EU: 70 let politické podpory

Jak mohou ovlivnit blížící se prezidentské volby ve Spojených státech vztahy mezi EU a USA? Jak se USA (historicky) staví k evropské integraci? Mají prostřednictvím NATO vliv na Evropu? Jaký mají USA vztah k evropským procesům, jako je budování jednotného vnitřního trhu a společné zahraniční a bezpečnostní politiky? A hrozí mezi EU a USA obchodní válka kvůli podpoře zeleného průmyslu“? A jak vzájemné vztahy mezi ovlivnilo jednání o transatlantickém obchodním a investičním partnerství?

Od Trumana přes Kennedyho až po Obamu, Trumpa a Bidena. Přednáška přiblíží důležité události, zajímavé souvislosti a možné scénáře budoucího vývoje vztahů mezi USA a Evropou. Debata po přednášce vítaná.

  • Jak EU chrání nás, spotřebitele?

Víte, na koho se obrátit a jaká máte práva, když se nepovede nákup, zájezd je zrušený na poslední chvíli nebo když se rozbije nová věc? Přednáška představí různé možnosti uplatňování práv nás spotřebitelů, včetně praktických rad, jak se o ně přihlásit. Jaké alternativní formy řešení sporů jsou pro spotřebitele dostupné a za jakých podmínek? A co jsou to hromadné žaloby a jak je využít? Debata po přednášce vítaná.

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

 

MICHAL LEBDUŠKA

 

  • Ruská agrese proti Ukrajině a její kořeny

24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Ve skutečnosti ale ruská agrese trvá minimálně od roku 2014 a její kořeny sahají hluboko do minulosti. Souvisí především se svébytným vývojem Ukrajiny a ukrajinského národa, který si historicky vytvořil silnou identitu, výrazně odlišnou od ruské. Po získání nezávislosti v roce 1991 se Ukrajina postupně Rusku vzdalovala, což vyvrcholilo protesty na kyjevském Majdanu v roce 2014 kvůli pozastavení podpisu asociační dohody s Evropskou unií a následnou ruskou agresí.

Kde jsou její kořeny, v čem je Ukrajina unikátní a čím se liší od Ruska? Jak Ukrajinu změnil rok 2014, po kterém se dokázala úspěšně připravit na ruskou invazi? Je budoucnost Ukrajiny v EU a v NATO? Debata po přednášce vítaná.

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

  • Běloruská diktatura Aljaksandra Lukašenky

Diktátor Aljaksandr Lukašenka vládne Bělorusku už od roku 1994. Jeho režim odmítl tradice nezávislého a svobodného Běloruska, a naopak ideově navazuje na Sovětský svaz. Postupně Lukašenka dovedl svou zemi do úzké integrace s Ruskem a naprosté závislosti na něm, což vyústilo v nepřímé zapojení do ruské invaze na Ukrajinu.

Odkud se Aljaksandr Lukašenka vzal a jak funguje jeho režim? Proč se opozici po zfalšovaných volbách v roce 2020 i přes masivní protesty nepodařilo Lukašenku svrhnout? Jaké jsou vyhlídky Běloruska v souvislosti se stále se prohlubující integrací s Ruskem? A jakou roli může vůči Lukašenkovu režimu hrát Evropská unie? Debata po přednášce vítaná.

Přednášku nabízíme ve spolupráci a za finanční podpory Zastoupení Evropské komise v České republice.

Vybrané přednášky pořádá Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci a za finanční podpory projektu PROTEUS, implementovaného Transatlantic Foundation. Spolufinancováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska jsou však výhradně názory autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu. Evropská unie ani orgán poskytující granty za ně nenesou odpovědnost.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: