Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme projektového administrátora / administrátorku!

Agenda pro českou zahraniční politiku 2021

Pavlína Janebová Pavlína Janebová / Ed. 20. 9. 2022
Agenda pro českou zahraniční politiku 2021

V letošním roce vydává AMO již 15. ročník Agendy pro českou zahraniční politiku. Publikace si klade za cíl poskytovat expertní a nezbytně normativní hodnocení české zahraniční politiky v uplynulých 12 měsících a přinášet jejím relevantním aktérům doporučení do budoucna.

Dominantním globálním tématem v uplynulých 12 měsících zůstala pandemie covid-19. Ta demonstrovala význam mezinárodní spolupráce pro ČR, která musela koordinovat omezení pohybu mezi státy, zvažovat žádosti o zahraniční zdravotní pomoc nebo ji sama poskytovat, zároveň však díky svému členství v EU získala pro své občany dostatek vakcín a také prostředky pro post-pandemické hospodářské oživení. Klíčovou událostí uplynulého roku patřila eskalace ve vztazích s Ruskem. Nedošlo k potřebnému oživení v relacích s klíčovými partnery České republiky jako jsou USA, Německo nebo Polsko, nebo zásadním pokrokům v tradičních tématech české zahraniční politiky, jako je podpora lidských práv nebo přibližování zemí Východního partnerství a západního Balkánu k EU.

V jednotlivých kapitolách letošní Agendy se autoři a autorky zaměřují buď na politiku ČR vůči širším regionům (střední Evropa, západní Balkán, země Východního partnerství, Afrika, Blízký východ), vztahy ČR s vybranými bilaterálními partnery (Německo, USA, Spojené království, Čína, Rusko, Ukrajina, Polsko, Bělorusko) nebo na témata, která považujeme pro českou zahraniční politiku za důležitá (klimatické politiky, lidská práva, migrace, české zbrojní exporty, pandemie covidu-19 a samozřejmě nadcházející české předsednictví v Radě EU).

KNIHA Ke stažení

Agenda pro českou zahraniční politiku 2021
Pavlína Janebová, Vít Dostál, Pavel Havlíček Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropská unie 2226
Visegrádská skupina 540
Východní partnerství 252
digitální agenda 95
lidská práva 499
mezinárodní obchod 413
Česká republika 2796
česká evropská politika 804
česká zahraniční politika 1303
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: