Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

China’s Narratives on Russia’s War on Ukraine in Central Europe

Filip Šebok Filip Šebok / Ed. 14. 2. 2024
China’s Narratives on Russia’s War on Ukraine in Central Europe

Válka na Ukrajině postavila Čínu v České republice, na Slovensku a v Polsku do náročné pozice ohledně jejího vztahu s Ruskem.

Číně však také poskytla příležitost využít situaci k propagaci svých vlastních narativů. Ve své oficiální komunikaci v Polsku, České republice a na Slovensku Čína zachovala poměrně zdrženlivý přístup pokud jde o komentování konfliktu. Zároveň čínská státní média směřují propagandu ohledně konfliktu aktivně směrem k těmto zemím, k čemuž často využívají místní prostředníky.

Tato studie se zabývá čínským narativem o válce na Ukrajině v České republice, Polsku a na Slovensku. Tyto středoevropské země poskytují zajímavý příklad, protože byly v posledním desetiletí cílem čínské ofenzívy spojené s čínskou diplomatickou iniciativou 16+1. Postoj Číny k válce zhoršil vztahy Číny s těmito zeměmi, které už byly předtím zatíženy nenaplněnými ekonomickými očekáváními, bezpečnostními problémy, vztahem s Tchaj-wanem a spory ohledně stavu lidských práv v Číně.

Studie je společným dílem Filipa Šeboka a Nikolety Nemečkayové (AMO), Andrei Yeliseyeu (EAST Center) a Michaely Ružičkové (Adapt Institute).

Studie je součástí projektu „Posilování odolnosti české, slovenské a polské společnosti před volbami do Evropského parlamentu 2024“, který vznikl s podporou EU. Více informací o projektu naleznete na jeho webových stránkách.

Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska však představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Evropské komise. Evropská unie ani Evropská komise za ně nemohou nést odpovědnost.

POLICY PAPER Ke stažení

China’s Narratives on Russia’s War on Ukraine in Central Europe
Filip Šebok, Nikoleta Nemečkayová Stáhnout
Tagy
Tagy
Polsko 925
Rusko 1445
Slovensko 233
Ukrajina 1147
Volby do EP 2024 2
propaganda 323
válka na Ukrajině 767
Čína 1011
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: