Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Empty shell no more: China’s growing footprint in Central and Eastern Europe

Ivana Karásková Ivana Karásková / Ed. 10. 11. 2020
Empty shell no more: China’s growing footprint in Central and Eastern Europe
foto CHOICE

Čína rozšiřuje své působení v zemích střední a východní Evropy. Vyplývá to z unikátní publikace projektu CHOICE (China Observers in Central and Eastern Europe), který koordinuje Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Analýza z pera deseti odborníků na Čínu z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Srbska, Slovinska a Rumunska poskytuje první ucelený audit spolupráce Číny a střední a východní Evropy v rámci formátu 17+1 v oblasti politické spolupráce, obchodu nebo investic a spolupráce na nevládní úrovni ve sféře vzdělávání či kultury.

Navzdory rozšířeným představám není 17+1 jakousi mrtvou platformou, jež funguje jen na papíře. Právě naopak, rozsah a intenzita jejích aktivit přinesly od roku 2012, kdy 17+1 vznikla, významný nárůst přítomnosti Číny v regionu. V řadě oblastí navíc funguje spolupráce bez toho, aby jí byla věnována náležitá pozornost ze strany státních orgánů, odborné veřejnosti nebo investigativních novinářů.

Publikace přichází s doporučeními, jak současný nevyvážený stav spolupráce v rámci 17+1 napravit a jak změnit platformu prostřednictvím strategie s názvem ACT tak, aby odpovídala především zájmům střední a východní Evropy, nikoli jen zájmům Pekingu. Cílem evropských zemí ve formátu 17+1 by mělo být také formování společné evropské politiky vůči Číně. Právě to bude patrně největší výzvou „geopolitické Komise“ pod vedením nové prezidentky Ursuly von der Leyen. Pro úspěšnou evropskou politiku vůči Číně je nutné zabránit vytváření dalších dělících linií v rámci Evropské unie, které Čína dokáže efektivně využívat ve svůj prospěch.

POLICY PAPER Ke stažení

Empty shell no more: China’s growing footprint in Central and Eastern Europe
Ivana Karásková, Alicja Bachulska, Filip Šebok Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropa 3451
Čína 1011
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: