Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: AMO hledá zájemce a zájemkyně o stáž v PR týmu

„Cizinecký odpad“ tu nechceme. Číňané se bouří proti snaze tamního režimu přilákat kvalifikované odborníky

Filip Šebok Filip Šebok / Ed. 25. 9. 2020
„Cizinecký odpad“ tu nechceme. Číňané se bouří proti snaze tamního režimu přilákat kvalifikované odborníky
foto CLAUDIO SCHWARZ

Přestože Čína v posledních měsících žije především bojem proti epidemii koronaviru, nebývalou pozornost vyvolala i nová pravidla pro udělovaní zelených karet cizincům.

Pobouřené reakce veřejnosti ukázaly, jak problematické bude pro Čínu stát se magnetem pro kvalifikované imigranty, i když to země urgentně potřebuje. A režim si za to může do jisté míry sám.

Čína není zemí, kde se mohou cizinci lehce integrovat. Získat čínské občanství je téměř nemožné, je totiž na rozdíl od západního konceptu pevně spjato s etnicitou. Cizinci, kteří v Číně pracují nebo studují, jsou vnímáni jen jako dočasní hosté, kteří se nakonec vrátí do svých zemí.

Pro cizince bylo také až donedávna extrémně obtížné získat trvalý pobyt nebo „zelenou kartu“. Po určitém uvolnění pravidel začala povolení geometricky narůstat a poslední údaje z první poloviny roku 2018 ukazují už na 2400 úspěšných žádostí. Čína je ale stále známá jako země, kde je získání zelené karty velmi náročné.

Čínská vláda se momentálně snaží tento stav změnit. Cílem je především získat vysoce kvalifikované pracovníky ze zahraničí, kteří by zvýšili konkurenceschopnost v klíčových odvětvích, v nichž země navzdory masivním investicím stále zaostává. Tato potřeba je stále urgentnější, protože Číně se kvůli obavám o bezpečnost a ztrátu dominance pomalu zavírají dveře pro technologickou a výzkumnou spolupráci se Západem.

Čtěte více v plné verzi článku Filipa Šeboka pro DeníkN.

Původní vydání: „Cizinecký odpad“ tu nechceme. Číňané se bouří proti snaze tamního režimu přilákat kvalifikované odborníky

Přejít
Tagy
Tagy
koronavirus 141
mezinárodní bezpečnost 1393
Čína 863
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: