Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: AMO hledá stážistky/stážisty pro čínské projekty

Čínský vliv v českém akademickém prostředí

AMO AMO / Ed. 25. 2. 2020

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) pořádá 9. března 2020 uzavřený kulatý stůl na téma Čínský vliv v českém akademickém prostředí.

Téma čínského vlivu se do veřejné debaty dostalo díky odhalení skrytého financování skupiny akademiků ze soukromé společnosti SBP s.r.o., v minulosti působících na Univerzitě Karlově, ze strany ambasády Čínské lidové republiky. Spolupráce s Čínou v akademickém prostředí však vyvolává řadu dalších výzev, kterým akademické instituce musí čelit. Cílem kulatého stolu je diskutovat současnou situaci týkající se akademické mobility s Čínou a spolupráce s čínskými institucemi a možnost vytvořit vnitřní mechanismy, které zabezpečí maximální transparentnost akademické spolupráce s čínskými protějšky. Univerzity zároveň musí zůstat místem svobodné akademické debaty a zachovat si akademickou autonomii. Důležité je také zabezpečit otevřené prostředí pro čínské studenty, jejichž počet v posledních letech rapidně roste. Kromě kroků, které mohou podniknout univerzity samy, je však potřebné i zapojení státních institucí, především přehodnocení přístupu k financování výzkumu o Číně.

Cílem kulatého stolu je vytvořit prostor pro výměnu názorů a zkušeností představitelů českých univerzit a přispět tak k posílení odolnosti akademických institucí vůči možným rizikům, které ze spolupráce s Čínou plynou.

Tagy
Tagy
vzdělávání 397
Čína 910
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: