Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: Klimatým hledá PR strategist

Česko-ruské vztahy po Vrběticích: staré výzvy, nové perspektivy

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 11. 4. 2022
Česko-ruské vztahy po Vrběticích: staré výzvy, nové perspektivy
foto BLAKE WEYLAND/UNSPLASH

Kauza Vrbětice a následné zařazení Česka mezi „nepřátele“ Ruska představuje fundamentální zlom v novodobých vztazích mezi oběma zeměmi. V plné míře se tím odhalily limity české zahraničnípolitiky ve vztahu k Rusku, která jednak postrádá jednotnou strategii a jednak je nesena třemi vzájemně nezávislými aktéry: Ministerstvem zahraničních věcí, premiérem a prezidentem. Autoři policy paperu však identifikují tuto situaci jako příležitost pro přenastavení české politiky vůči Rusku, a to i v širším kontextu vztahů mezi mezinárodními organizacemi, jichž je ČR členem, a Ruskem. Jednotlivé sekce textu si kladou za cíl shrnout a přiblížit současnou úroveň vztahů mezi ČR a Ruskem v několika klíčových oblastech: bilaterální politické a diplomatické vztahy, ekonomika, bezpečnost a mezinárodní spolupráce. Tyto části zároveň slouží jako analytický základ pro navazující úvahy o možnostech budoucího nastavení česko-ruských vztahů, které jsou představeny ve finální části policy paperu.

V tomto ohledu volá analýza po obezřetnosti a novém nastavení českého vládního přístupu k ruskému režimu, který se k ČR chová nepřátelsky a zároveň poukazuje na jiné příležitosti ve spolupráci s ruskou společností v širokém smyslu. Budoucí české angažmá vůči Rusku by se tak mělo na bilaterální úrovni koncentrovat na krizový management ve vztazích s ruskou vládou a oproti tomu mnohem více cílit na nevládní sektor, nezávislá média a aktivismus, ale také lokální a regionální úroveň mezilidských vztahů. Kromě toho by Česko mělo zásadněji investovat a naučit se lépe využívat prostředků multilaterálních diplomacie tak, aby vykompenzovala asymetrii, která ve vzájemných vztazích existuje. Nakonec by měla ČR napřít síly také na domácí úrovni a dále pracovat na posílení společenské odolnosti, jejíž slabosti Rusko v minulosti zneužívalo. V tomto ohledu se jedná samozřejmě o otázku hybridních hrozeb, ale také korupce a některé problematické investice plynoucí z východu, na které se měla budoucí česká vláda více zaměřit.

POLICY PAPER Ke stažení

Česko-ruské vztahy po Vrběticích: staré výzvy, nové perspektivy
Pavel Havlíček, Tereza Soušková Stáhnout
Tagy
Tagy
Rusko 1342
mezinárodní bezpečnost 1399
mezinárodní obchod 408
Česká republika 2768
česká bezpečnostní politika 380
česká zahraniční politika 1248
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: