Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Dopis na podporu Jurije Dmitrijeva k ruskému Nejvyššímu soudu

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 16. 7. 2021
Dopis na podporu Jurije Dmitrijeva k ruskému Nejvyššímu soudu
foto KOMERS REAL/FLICKR

Posíláme dopis předsedovi Nejvyššího soudu Ruské federace Vjačeslavu Lebeděvovi ve věci podpory ruského historika Jurije Dmitrijeva. Soud představuje poslední instanci, která může politicky motivovaný proces zastavit a nespravedlivémua stíhání udělat přítrž.

Jurij Dmitrijev byl v loňském roce po několikaletém, ostudném a evidentně zmanipulovaném procesu nakonec odsouzen k 13 letům vězení v trestanecké kolonii. Pro 65letého Dmitrijeva se to rovná v podstatě trestu nejvyššímu. Obviněn byl ze zneužívání své adoptivní dcery, ovšem pravým důvodem byl jeho výzkum sovětských represí a snaha o přitáhnutí mezinárodní pozornosti k tématu. Podrobnosti o případu najdete zde.

V případu Dmitrijeva selhaly všechny dosavadní soudy a snahy o jeho propuštění. Po zamítnutí odvolání kasačním soudem je nyní poslední nadějí možnost přezkumu případu Nejvyšším soudem Ruské federace. Žádost o přezkum byla podána začátkem července, ovšem soud ji nemusí přijmout. Proto je nyní životně důležité ukázat, že případ Dmitrijeva je v Rusku i zahraničí nadále sledován, aby soud nemohl žádost jednoduše odmítnout.

Pokud máte možnost oslovit jakoukoli instituci, sdružení, spolek či organizaci, která by svým jménem poslala dopis podpory k ruskému Nejvyšším u soudu, učiňte tak, prosím. Dopis případně můžete poslat i sami za sebe. Více na stránkách Memorial Česká republika

Text dopisu:

Předsedovi Nejvyššího soudu Ruské federace
Vjačeslavu Lebeděvovi

Již čtyři roky se znepokojením sledujeme proces s historikem Jurijem Dmitrijevem. Ačkoli je soudní řízení neveřejné, existuje mnoho indicií, jež naznačují, že případ byl uměle vykonstruován a že pravým důvodem, proč je Dmitrijev stíhán, je jeho činnost spojená s odhalování sovětských represí a aktivní občanský postoj. Městský soud v Petrozavodsku, který zasedal v červnu r. 2020, shledal Dmitrijeva nevinným ve většině vznesených obvinění a na základě jednoho z nich jej odsoudil k 3,5 letům odnětí svobody (tento trest si de facto odpykal ve vazbě). Ovšem dva měsíce nato byl tento rozsudek změněn z rozhodnutí Vrchního soudu Karélie, který odsoudil Dmitrijeva k nejméně 13 rokům nepodmíněně. V současné době je Juriji Dmitrijevovi 65 let a je očividné, že vzhledem k nové výši trestu již nebude mít možnost vrátit se k normálnímu životu a práci vědce. Rozhodnutí různých soudů v jeho případě jsou tak diametrálně odlišná, že vzbuzují pochybnosti o spravedlnosti konečného trestu. Z dostupných informací jasně vyplývá, že během přezkoumání případu, které soud završil extrémně krutým rozsudkem, došlo k četným porušením soudního řádu, a rozsudek tudíž nelze považovat za spravedlivý. Přesto se odvolací soud v únoru 2021 odmítl těmito porušeními zabývat a rozsudek Vrchního soudu Karélie ponechal beze změny. Není přípustné, aby člověk zaplatil životem za práci historika a své názory. Jsme přesvědčení, že případ Jurije Dmitrijeva musí být přezkoumán v nezávislém řízení a završen spravedlivým verdiktem na základě vznesených obvinění. Obracíme se na Vás s prosbou o tento přezkum u Nejvyššího soudu Ruské Federace.

 

KE STAŽENÍ

Dopis na podporu Jurije Dmitrijeva k ruskému Nejvyššímu soudu
Vít Dostál, Pavel Havlíček Stáhnout
Tagy
Tagy
Rusko 1142
lidská práva 423
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: