Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) hledá PROJEKTOVÉHO MANAŽERA / PROJEKTOVOU MANAŽERKU

Změní umělá inteligence bezpečnostní politiku států a mezinárodní vztahy?

Luděk Jiráček / Ed. 9. 8. 2016

Tlak na zvyšování produktivity a efektivity vede ke stále intenzivnější robotizaci a digitalizaci našich aktivit. Díky novým technologiím, v rámci tzv. 4. průmyslové revoluce, můžeme očekávat převzetí dalších činností v našich životech autonomními a inteligentními systémy.

Takováto revoluce přinese mnoho výhod v podobě zvýšení životní úrovně, ale i nevýhod kvůli nahrazení lidských profesí roboty či počítačovými programy. Výraznějším problémem nicméně budou následující průmyslové revoluce, kdy může dojít až ke ztrátě kontroly nad takovými systémy.  

Veškeré nové technologie v novodobé historii měly zásadní vliv na naše civilní životy. V ruku v ruce šel ale i rozvoj obranného průmyslu. Technologie dokázaly mimo jiné upevnit pozici světových velmocí v mezinárodních vztazích a udržovat mír (např. atomové zbraně), zachraňovat lidské životy (např. Iron Dome v Izraeli) či pomohly zvítězit v konfliktech a válkách.

Dosavadní technologie však nefungovaly zcela autonomně, vždy bylo nutné nejprve učinit rozhodnutí k provedení daného úkonu a poté stisknout pomyslné červené tlačítko. Doposud byl tedy zásadní lidský faktor, a to včetně kybernetických útoků, jež jsou stále rozsáhlejší a účinnější a které patří mezi vážné hrozby moderního světa.

Celý článek si přečtěte na stránkách Natoaktual.cz.

Původní vydání: Změní umělá inteligence bezpečnostní politiku států a mezinárodní vztahy?

Přejít
Tagy
Tagy
mezinárodní bezpečnost 1284
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: