Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Kybernetická válka je další formou rusko-ukrajinského konfliktu

Petr Boháček Petr Boháček / Ed. 19. 4. 2016

Válka na východní Ukrajině již dávno není pouze omezena na Doněckou a Luhanskou oblast a ani na formu ozbrojeného konfliktu. Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou se také odehrává v kyberprostoru.

Kolem 17:00 dne 23. prosince 2015 nahlásila energetická firma Prykarpattyaoblenergo výpadek elektřiny v Ivano-Frankovské oblasti. Později vyšlo najevo, že se jednalo o masivní kybernetický útok, který odpojil 30 rozvoden a 80 000 lidí. Do této doby byla kybernetické válka na Ukrajině značně omezená, často popisovaná jako válka, která se nikdy nestala. Jak změnil útok na elektrickou síť kybernetickou válku na Ukrajině? Je kyberválka nyní opravdovou hrozbou?  

Před ukrajinskou revolucí v roce 2013 se kybernetický prostor na Ukrajině nijak nelišil od ostatních ve východní Evropě. Případy kybernetické kriminality zahrnovaly typické problémy jako phisingové kampaně, ransomware (software zamykající uživatele z přístroje a požadující platbu za jeho zpřístupnění), obchodní špionáž, ale také hacktivismus a kybernetický vandalismus v podobě DDoS útoků nebo defacementu stránek (nahrání vlastního obsahu na cílené stránky) veřejných institucí. Kybernetické prostředí se ale ihned po revoluci změnilo.

Podle šéfa ukrajinského CERTu Nikolaye Kovala se již během revoluce posunula úroveň a sofistikovanost kybernetických útoků a používaného malwaru. Šéf kyjevské pobočky mezinárodní firmy pro IT bezpečnost ISACA Gliba Pakarenka dodal, že po událostech na Majdanu následovaly dva týdny neustálých DDoS útoků. Politický kontext, cíle, načasování a vysoká technologická úroveň útoků naznačily, že za nimi stojí velmi dobře financovaný tým, plný zkušených odborníků s jasnými politickými zájmy zaměřovat se na ukrajinské státní cíle.

Celý článek si přečtěte na stránkách natoaktual.cz.

Původní vydání: Kybernetická válka je další formou rusko-ukrajinského konfliktu

Přejít
Tagy
Tagy
Rusko 1139
Ukrajina 863
kybernetická bezpečnost 133
mezinárodní bezpečnost 1306
propaganda 214
ukrajinská krize 466
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: