Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Gruzie nestáhne letadla z Abcházie

Luboš Veselý / Ed. 17. 2. 2016

Tou má na mysli posilování ruské vojenské přítomnosti v Abcházii, která díky podpoře Moskvy od první poloviny 90. let existuje nezávisle na ústřední gruzínské vládě. Zatímco se nepotvrdily ruské a abchazské obvinění, že Tbilisi seskupuje kolem linie příměří oddělující obě strany doposud „zamrzlého“ konfliktu armádu, je z více zdrojů potvrzeno, že pod záminkou posilování ruských, oficiálně mírotvorných sil, se do Abcházie přesouvá i těžká technika včetně tanků. Abcházci se sice nechtějí k Moskvě připojit, přítomnost ruských vojáků na svém území však pokládají za menší zlo, než jakékoliv spojení s Tbilisi.

Doposud totiž nebyla Gruzie schopna nabídnout úřadům ani obyvatelstvu Abcházie a Jižní Osetie nic, co by je přimělo přehodnotit dosavadní postoj „lepší být ruským protektorátem, než součástí Gruzie“. Týká se to i vlády prezidenta Saakašviliho, který byl schopen získat kontrolu nad kdysi také separatistickou Adžárií a zbylé dva konflikty se pokusil řešit také silou. I přesto, že se hlásí k západním demokratickým hodnotám, neuvědomuje si, že jediná cesta, jak zvrátit dosavadní proruský postoj Abcházců a Osetinců, je učinit z Gruzie nejen papírovou, ale skutečnou výspu demokracie a prosperity. Podivné privatizace, obsazování státních úřadů na základě politických či rodinných vazeb a více než diskutabilní lednové prezidentské volby bohužel Gruzii od tohoto deklarovaného cíle stále oddalují.

Týká se to i nadcházejících parlamentních voleb, které se mají konat za necelé tři týdny – opozice obviňuje Saakašviliho Národní hnutí z přípravy rozsáhlých falsifikací a nátlaku na státní zaměstnance, billboardy a plakáty prezidentovy strany jsou téměř všudypřítomné. Sám Saakašvili prohlašuje, že volby budou spravedlivé, avšak zároveň si je jist vítězstvím své strany. Opozice plánuje rozsáhlé demonstrace, zároveň však varuje, že prezident může v takovém případě záměrně vyvolat další eskalaci konfliktu kolem Abcházie, aby odvedl pozornost od vnitřní politiky a sjednotil obyvatelstvo vůči vnějšímu nebezpečí. Další neznámou pak je, zda a jak se změní ruský postoj poté, co bude do prezidentské funkce tento týden uveden Dimitrij Medveděv. Otazníků kolem Abcházie i celé Gruzie je tak tolik, že se může v nadcházejících týdnech stát doslova cokoliv.

Původní vydání: Gruzie nestáhne letadla z Abcházie

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3420
Postsovětský prostor 427
Rusko 1307
mezinárodní bezpečnost 1396
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: