Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

TZ – Zastavte jaderný program a zmírníme sankce, vyzvali středoškoláci KLDR

AMO AMO / Ed. 10. 4. 2017
TZ - Zastavte jaderný program a zmírníme sankce, vyzvali středoškoláci KLDR

Praha, 10. dubna – V Kongresovém centru Praha probíhá od sobotního rána simulované jednání Rady bezpečnosti OSN. Patnáctka středoškoláků v roli diplomatů zastupujících své státy zde projednává mimo jiné aktuální otázku jaderného programu KLDR. Mladí diplomaté stejně jako jejich skuteční protějšci své názory vtělili do rezoluce Rady bezpečnosti.

Navrhovatelem rezoluce byl Jakub Tabášek, zastupující Čínskou lidovou republiku. „ČLR je posledním státem, který dosud nad KLDR zcela nezlomil hůl. Při vytváření rezoluce jsme se proto snažili mírnit radikálnější názory zejména západních států,“ řekl pekingský velvyslanec. Pět států – Čína, Francie, Spojené království, Spojené státy a Rusko – má v Radě bezpečnosti právo veta, což znamená, že nelze přijmout žádné rozhodnutí přes jejich nesouhlas.

Rezoluce simulované Rady bezpečnosti OSN ke stažení

Stáhnout

Tím vysvětluje Jan Vaněk, velvyslanec Spojených států, výsledné kompromisní znění rezoluce: „My bychom samozřejmě uvítali tvrdší postup, neboť dosavadní prostředky – sankce a jednání – se zcela očividně vyčerpaly. Ruská federace a Čínská lidová republika nám to nicméně neumožnily.“

Do jednání se výrazně zapojil i Radek Mazuch, zástupce Egyptské arabské republiky. „Do rezoluce jsem se snažil prosadit pozitivní gesto vůči KLDR. Tedy slib, že v případě opuštění svého vojenského jaderného programu budou postupně omezeny sankce, a i jinak normalizovány vzájemné vztahy.“

Simulované jednání Rady bezpečnosti je součástí Pražského studentského summitu, což je jeden z největších vzdělávacích projektů ve střední Evropě. Účastní se jej více než 300 studentů, a to zejména ze středních, ale také z vysokých škol z celé republiky. Pod odbornou patronací Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se vzdělávají o aktuálních globálních a evropských problémech a fungování mezinárodního společenství. Rozvíjejí své kritické myšlení, mediální gramotnost a další dovednosti nezbytné pro občanský život ve 21. století.

Kontakt:
Iva Gejdošová
koordinátorka vnějších vztahů
iva.gejdosova@amo.cz
tel.: +420 721 953 288

KE STAŽENÍ

Tagy
Tagy
22. ročník Pražského studentského summitu 141
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: