Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

„Pražský studentský summit je unikátní tím, že je jedinečný“

Filip Jelínek Filip Jelínek / Ed. 2. 2. 2018
"Pražský studentský summit je unikátní tím, že je jedinečný"

Když se před mnoha lety televizní reportérka po závěrečné konferenci zeptala vyčerpaného zástupce hlavního koordinátora, v čem je Pražský studentský summit unikátní, jediná odpověď, na kterou se v tom okamžiku zmohl, bylo tautologické konstatování „v tom, že je v Evropě jedinečný“. Mým velkým štěstí je, že tento článek píši v dostatečném předstihu, neboť vysvětlit čtenáři, jaká je idea Pražského studentského summitu a v čem je tak unikátní, není vzhledem jeho k více než 20leté historii vůbec jednoduchý úkol.

Pražský model Spojených národů, jak se Summitu dříve říkalo, vznikl v polovině devadesátých let. Na pozadí mizejících reliktů socialistického školství by tehdy málokoho napadlo přemýšlet o vzdělávání českých středoškoláků o globálních problémech a rozvoji jejich soft skills. V takovém prostředí se v roce 1995 najednou objevil Pražský model Spojených národů – inspirovaný americkými zkušenostmi s takzvanými MUNs – a jako jeden z vůbec prvních projektů neformálního vzdělávání v české kotlině zazářil.

Dnes je Pražský studentský summit více než jen diplomatickou simulací: sestává ze tří částí – Modelu OSN, Modelu NATO a Modelu EU – a studenti se zde vzdělávají nejen formou diplomatických jednání a vyjednávání, ale účastní se rovněž rozsáhlé přípravné části. Jejím hlavním účelem je obohatit je o co nejvíce znalostí, dovedností a vést je ke kritickému utváření vlastních postojů. Nejen kvůli závěrečné konferenci, ale i pro jejich budoucí občanský či pracovní život.

Občanské vzdělávání a výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, jakož i nezbytnost kritického přemýšlení jsou v dnešním světě podstatnější než kdy dříve. Pražský studentský summit se je pokouší rozvíjet již přes dvě dekády a snaží se v tom stále zdokonalovat.

Nic z toho by však nemohlo fungovat bez vůle a ochoty dělat něco navíc. Pražský studentský summit před mnoha lety založili nadšení studenti, ti jej také dnes vedou a připravují ho pro studenty, kteří je pak v jejich rolích nahradí, aby dále vzdělávali další a další generace účastníků. Není bez zajímavosti, že díky nadšeným studentům – „summiťákům“ – vznikl i jeden z nejvýznamnějších českých think-tanků, Asociace pro mezinárodní otázky, který je dnes již plně profesionální organizací.

Pokud bych se měl proto pokusit vystihnout ideu, která za Summitem stojí, je to vůle a ochota zajímat se o okolní svět a měnit ho – a to jak v rovině našich životů, sebevzdělávání se a zlepšování vzdělávacího prostředí pro ostatní, tak na globální úrovni, která je předmětem našich simulovaných jednání.

Tento článek původně vyšel v 6. čísle XXII. ročníku novin Chronicle.

Tagy
Tagy
22. ročník Pražského studentského summitu 141
Chronicle 38
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky