Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Útok Spojených států na Sýrii připomíná úder pěstí, řekl Zaorálek na zahájení Pražského studentské summitu

AMO AMO / Ed. 9. 4. 2017
Útok Spojených států na Sýrii připomíná úder pěstí, řekl Zaorálek na zahájení Pražského studentské summitu

V hotelu Ambassador na Václavském náměstí dnes proběhlo slavnostní zahájení XXII. ročníku Pražského studentského summitu. Jako řečníci na zahájení mezi dalšími vystoupili ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr obrany Martin Stropnický.

Kromě aktuálního raketového útoku Spojených států amerických na základnu syrské armády se ministr zahraničí věnoval pohybům a změnám v Evropské unii. Idea vícerychlostní Unie prosazovaná předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem podle něj není šťastná. Evropě podle Zaorálka zásadně chybí společný narativ: „Rok 2017 musíme vzhledem k volbám ve Francii a v Německu především přežít, poté musíme najít společný narativ pro všechny státy.“

Podle Stropnického není stav, ve které se ČR a Evropa nachází, zdaleka tak vážný, jako jiné situace z nedávné i vzdálenější historie. O budoucí podobě naší společnosti se prý rozhoduje na internetu. „Skoro největší hrozbou je dnes nevzdělanost a hloupost. Možná nejdůležitější boj se odehrává pod internetovými články a v dalších online diskuzích,“ zmínil konkrétně.

Kromě ministrů zahraničí a obrany své projevy přednesly i další osobnosti – rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, předsedkyně správní rady nadace Krása pomoci Taťána Gregor Kuchařová, šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery či slovenská politička a diplomatka Magda Vášáryová.

Studenti se během Pražského studentského summitu převtělí do role diplomatů zastupujících zájmy různých států v OSN, NATO i EU. Po slavnostním zahájení čekají mladé diplomaty v Kongresovém centru na Vyšehradě tři dny jednání například o občanské válce v Sýrii, globálním odlesňování, vesmírném zbrojení či o boji proti modernímu otroctví.

Pražský studentský summit je jedním z největších vzdělávacích projektů ve střední Evropě. Účastní se jej více než 300 studentů, a to zejména ze středních, ale také vysokých škol z celé republiky. Pod odbornou patronací Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se vzdělávají o aktuálních globálních a evropských problémech a fungování mezinárodního společenství. Rozvíjejí své kritické myšlení, mediální gramotnost a další dovednosti nezbytné pro občanský život ve 21. století.

Kontakt:

Iva Gejdošová
Koordinátorka vnějších vztahů
Pražský studentský summit
Asociace pro mezinárodní otázky
Association for International Affairs
Žitná 608/27
CZ 110 00 Praha 1
mob. +420 721 953 288

KE STAŽENÍ

Tagy
Tagy
22. ročník Pražského studentského summitu 141
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky