Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Pět věcí, co Česko neví o současném vývoji v energetice: Mimořádná Rada EU

Vendula Kazlauskas Vendula Kazlauskas / Ed. 9. 9. 2022
Pět věcí, co Česko neví o současném vývoji v energetice: Mimořádná Rada EU

Ministři EU zodpovědní za energetiku na mimořádném zasedání Rady EU v Bruselu 9. září, které svolal český ministr Jozef Síkela, hledali celoevropské řešení vysokých cen energií. U té příležitosti analytici Klimatýmu ve spolupráci s Českými zájmy v EU připomínají 5 bodů, které jsou pro energetickou krizi v Česku podstatné.

1) Evropa je ve válce
“I když na naše města nedopadají bomby, Evropa je ve válce s Ruskem. Zatímco na území Ukrajiny se bojuje ostrými zbraněmi, v Evropské unii vede fronta přes dodávky surovin, zvyšující se ceny energií a inflaci. Putin úmyslně vydírá Evropskou unii manipulací s cenou plynu, k rostoucí ceně elektřiny přispěly i problémy evropských jaderných a vodních elektráren, zhoršené klimatickými změnami a nedostatkem vody v řekách. Evropa se přitom může ubránit jedině společně – rozhádaná Evropská unie je přesně to, co by si Vladimir Putin přál nejvíce,” zdůrazňuje vedoucí Klimatýmu AMO Tomáš Jungwirth Březovský.

2) Česko je “na konci nových trubek”
Zatímco dosud bylo Česko zvyklé, že přes něj proudil plyn z Ruska, s válkou se situace změnila. “V případě dlouhodobého přerušení ruských dodávek se Česko stane závislým na dodávkách ze západní Evropy, která má přístup k pobřeží a tedy i k LNG terminálům. Pro ČR je proto mimořádně důležité, aby v Evropské unii fungovala vzájemná solidarita,” uvádí analytik Asociace pro mezinárodní otázky Oldřich Sklenář. “Jednostranným odstřihnutím se od lipské energetické burzy, po kterém volají i někteří čeští politici, by se Česko naopak ukázalo jako nespolupracující sólo hráč. Tato izolace by se poté mohla vymstít, až bychom naopak potřebovali pomoc a solidaritu od ostatních unijních států v případě dodávek ropy nebo plynu,” varuje Oldřich Sklenář.

3) Green Deal je součástí řešení, ne problémů
Energie z obnovitelných zdrojů je na rozdíl od plynu a ropy dostupná i na českém území. Jen solární elektrárny instalované na technicky vhodných střechách a fasádách jsou do budoucna schopny vyrobit energii odpovídající necelým 30 % domácí spotřeby (zdroj: Fakta o klimatu). Nově instalované větrné elektrárny jsou na tom podobně (zdroj: Fakta o klimatu). Obnovitelné zdroje přispívají nejen k nižším cenám, ale i k energetické soběstačnosti, ke snižování emisí a boji s
klimatickou změnou. I když v krátkodobém horizontu státy EU souhlasí, že pro tuto zimu bude nutné více využívat uhelné elektrárny a fosilní paliva (z velké části vlastněná nedemokratickými režimy), v dlouhodobém horizontu svou závislost na nich snižují. Díky programu REPower EU by se do roku 2030 mělo zvýšit využívání energií z obnovitelných zdrojů v EU až na 45 % celkové spotřeby.

4) Zrušení emisních povolenek by cenu elektřiny výrazně nesnížilo
Emisní povolenky se stávají fackovacím panákem české debaty o cenách energií. Náklady za jejich nákup platíme jako část ceny elektřiny, jejich zrušení tedy může vypadat jako krok ke snížení celkové faktury. Zapomíná se ale na to, že emisní povolenky nyní tvoří jen velmi malou část ceny elektřiny a jejich zrušení by snížilo faktury pro domácnosti jen cca o 2 až 3 procenta (Zdroj: Greenpeace Česká republika). Zároveň by se tím stát také připravil o příjem z povolenek (zhruba 110 miliard Kč ročně), který může využívat kromě podpory investic do nízkouhlíkové ekonomiky také na kompenzace ohroženým domácnostem. Přehled, kam peníze ze zvyšujících se výnosů z emisních povolenek v ČR směřují a jaké jsou možnosti naložení s nimi (včetně možnosti vyplácení klimatické dividendy všem občanům ČR), naleznete ve factsheetu Klimatýmu AMO.

5) Češi mají o obnovitelné zdroje zájem
Rostoucí ceny elektřiny vedou i k tomu, že Češi mají enormní zájem o využívání obnovitelných zdrojů. Zvláště instalace solárních panelů na střechy roste raketovým tempem, stejně jako počet žádostí o dotace na fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám. Ten je přitom financovaný právě z dražeb emisních povolenek. “Vedle nedostatku materiálu a pracovní síly brání většímu využívání obnovitelných zdrojů v Česku i nepředvídatelné právní prostředí. Stát by proto měl co nejrychleji zjednodušit povolovací řízení. Stejně tak je nutné nastavit pravidla podpory a pomoc s přípravou projektů tak, aby na ně nedosáhly jen středně a vysocepříjmové domácnosti,“ upozorňuje vedoucí Klimatýmu Tomáš Jungwirth Březovský.

Tagy
Tagy
CZ PRES 2022 51
Evropa 3451
energetika 474
eurozóna 144
vnitřní trh EU 115
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: