Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přihlaste se do 2. ročníku vzdělávacího projektu Aklimatizace!

Výnosy z emisních povolenek: kam míří dnes a jak mohou pomoci lidem?

Tomáš Jungwirth Březovský Tomáš Jungwirth Březovský / Ed. 24. 3. 2022
Výnosy z emisních povolenek: kam míří dnes a jak mohou pomoci lidem?

Cena emisní povolenky v systému EU ETS v pátek 28. ledna poprvé v historii překonala 90 eur, v posledním roce se více než zdvojnásobila. Společně s rostoucí cenou za povolenky se stále zvyšují i příjmy státního rozpočtu z jejich dražeb - v roce 2020 šlo bez mála o 19 mld Kč. Velká část české veřejnosti ovšem neví, co se s těmito příjmy děje ani jaké jsou možnosti využití těchto peněz.

Analytici Klimatýmu AMO Tomáš Jungwirth a Jan Svoboda proto vytvořili factsheet s přehledem, kam peníze ze zvyšujících se výnosů z emisních povolenek v ČR směřují a jaké jsou možnosti naložení s těmito penězi včetně možnosti vyplácení klimatické dividendy všem občanům ČR. Upozorňují také na problém účelného nakládání s těmito prostředky z aukčních výnosů.

“Výnos z aukcí povolenek může příští rok činit pro Česko 30 mld Kč. Jde o peníze, které by se měly především investovat do energetických úspor, budování obnovitelných zdrojů energie a dalších klimatických opatření. V současnosti se ale velká část výnosů rozpouští v rozpočtu. Účelově jsou na tyto projekty určeny jen 4 mld Kč, další 4 na podporu stávajících fotovoltaických elektráren a podíl peněz z povolenek směřující na transformaci české energetiky se tak paradoxně snižuje,” uvádí Tomáš Jungwirth.

V současnosti je z výnosů emisních povolenek financován program Nová zelená úsporám, z něhož čerpají domácnosti dotace například na zateplování, instalaci fotovoltaiky na střechách, zachytávání dešťové vody nebo výměnu kotlů. Do roku 2026 budou tyto projekty financovány z Národního plánu obnovy 5 mld Kč ročně, následně opět z výnosů ETS dokonce jen 4 miliardami. Poptávka domácností po těchto programech bude ale zcela jistě vyšší.

Nadto je potřeba investovat peníze i do modernizace teplárenství, zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí velkých i malých podniků, modernizace dopravy, soustav veřejného osvětlení nebo do komunitní energetiky. K tomu slouží Modernizační fond, který je plněný také výnosy z povolenek na unijní a národní úrovni, a který je se stovkami miliard korun investičních prostředků největším nástrojem pro financování opatření na snižování emisí v Česku.

I když se cena emisní povolenky podílí na zvyšování cen energie pro domácnosti a firmy jen z 10-20 %, mohly by to být právě výnosy z nich, které by pomohly domácnostem ohrožených energetickou chudobou formou přímých kompenzací. Jednou z variant je i klimatická dividenda.

Klimatická dividenda je relativně nový koncept, jak vrátit domácnostem podíl zisku z emisních povolenek a kompenzovat tak jejich náklady v podobě vyšších plateb za energie. Od letošního roku klimatickou dividendu zavádějí v sousedním Rakousku, kde v závislosti na místě bydliště a dostupnosti veřejné dopravy dostane ročně každá dospělá osoba 100-200 eur. V Česku by podle našich odhadů mohla dividenda činit 1500 Kč na obyvatele ročně,” vysvětluje Jan Svoboda.

PREZENTACE Ke stažení

Výnosy z emisních povolenek: kam míří dnes a jak mohou pomoci lidem?
Tomáš Jungwirth Březovský, Jan Svoboda Stáhnout
Tagy
Tagy
Evropa 3446
ekonomika 1018
energetika 464
životní prostředí 322
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: