Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Sjednoceni v rozmanitosti? Reakce jednotlivých států na evropskou energetickou krizi

Romana J. Březovská Romana J. Březovská / Ed. 6. 6. 2022
Sjednoceni v rozmanitosti? Reakce jednotlivých států na evropskou energetickou krizi
foto SARA KURFESS/UNSPLASH

Evropská unie zažívá po invazi Vladimíra Putina do Ukrajiny nejhorší energetickou krizi od roku 1973. V reakci na zvýšené ceny energií alokolavaly členské státy EU téměř 180 miliard na výpomoc svým občanům a podnikání.

Členské státy EU přistoupily k řešení závislosti na ruských fosilních palivech různě. Vnitrostátní nouzová opatření jsou stále nekoordinovaná a vyústila v krátkodobá řešení s kontraproduktivními prostředky a dlouhodobými dopady.

Cílem tohoto společného dokumentu je poskytnout stručnou analýzu vnitrostátních reakcí ve světle plánu Komise s názvem REPowerEU, stejně jako poskytnout informace pro diskusi v EU o vytyčení evropské cesty z krize, která by byla politicky, ekonomicky, sociálně a environmentálně udržitelná. Za tímto účelem spojilo své síly pět evropských think-tanků se sídlem v Belgii (Bruegel), Česku (AMO), Francii (Jacques Delors Institute), Itálii (ECCO) a Španělsku (EsadeEcPol), aby vypracovaly tuto stručnou zprávu, která obsahuje národní případové studie šesti členských států (Česko, Francie, Itálie, Německo, Španělsko, Švédsko), které dohromady představují dvě třetiny obyvatelstva, HDP a spotřeby energie v EU. V závěru tohoto briefingu jsou uvedena politická doporučení, jejichž cílem je poskytnout informace pro rozpravu na zasedání Evropské rady 30.-31. května 2022 a pro nadcházející evropská a vnitrostátní rozhodnutí.

Autoři a autorky: Romana Březovská  (AMO), Georg Zachmann (Bruegel), Giovanni Sgaravatti (Bruegel), Thomas Pellerin-Carlin (JDI), Phuc-Vinh Nguyen (JDI), Leon Leuser (JDI), Karin Thalberg (JDI), Davide Panzeri (ECCO), Jorge Galindo (EsadeEcPol)

BRIEFING PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3430
Evropská unie 2166
Ukrajina 1026
eurozóna 143
válka na Ukrajině 638
Česká republika 2756
česká evropská politika 768
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: