Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Factsheet: Dekarbonizace mimo naši režii — Čína a kritické suroviny

Michal Čepelka Michal Čepelka / Ed. 26. 6. 2023
Factsheet: Dekarbonizace mimo naši režii — Čína a kritické suroviny

Řešení největší výzvy Evropské unie pro následující desetiletí - dosažení uhlíkové neutrality - je závislé na dostatku surovin a technologií z Číny. Závislost na této velmoci představuje riziko.

Ve stínu ruské agrese na Ukrajině se státy Evropské unie pokoušejí definitivně ukončit svou závislost na ruských fosilních palivech a zrychlit svůj přechod k dekarbonizované energetice. Současně však zjišťují, že dodávky technologií nutných pro energetickou tranzici závisí na další velmoci. Čína úspěšně zaujala přední místo v celém výrobním cyklu obnovitelných zdrojů energie. Od těžby kritických surovin, přes jejich zpracování až po finální výrobu jednotlivých zařízení hraje Čína světově nejvýznamnější roli.

Evropská unie se snaží rizikům spojeným s vysokou závislostí na čínských technologiích předcházet a navyšovat nezávislost na importu surovin i technologií. Aby to bylo možné, potřebuje k tomu aktivní spolupráci jednotlivých členských států včetně Česka.

Jak dosáhla Čína své dominance na poli technologií obnovitelných zdrojů energie? Jak významná je její pozice? Jaké hrozby plynou z naší závislosti na Číně a jak jsou reálné? Co dělá EU, aby situaci zlepšila a jak je na tom Česko?

Odpovědi přináší factsheet, který vznikl ve spolupráci Klimatýmu a týmu čínských projektů AMO.

PREZENTACE Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3451
Evropská unie 2222
ekonomika 1024
mezinárodní obchod 412
Čína 1011
čína 1
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: