Energetické trhy zaznamenaly v uplynulých dvou letech největší výkyvy za posledních několik dekád. Pohyby na burze překonávaly jeden rekord za druhým a ceny některých komodit vzrostly i více než desetinásobně oproti dlouhodobému průměru. Vysoké ceny energií a paliv se promítly i do situace českých domácností, které byly vystaveny prudkému nárůstu životních nákladů.
Studie s využitím mikrosimulačního modelu vyvinutého v rámci probíhajícího mezinárodního projektu Laudes mapuje okolnosti a příčiny vzniku energetické krize, zkoumá její vliv na blahobyt českých domácností a předkládá analýzu socioekonomických dopadů růstu cen energií a paliv v roce 2022.
Obsahuje také citlivostní analýzu, která zkoumá distribuční dopad snížení daně z pohonných hmot, opatření určeného ke zmírnění dopadů krize na národní úrovni.
Cílem studie je přispět k diskuzi týkající se pozadí energetické krize, vyhodnotit její následky, posoudit efektivitu přijatých opatření a navrhnout možné kroky vedoucí ke snížení dopadů na ohrožené skupiny obyvatelstva při podobných událostech.
Tato práce pak na národní úrovni doplňuje již publikované shrnutí pro státy EU.
Výstup je součástí projektu vedeného IEEP ve spolupráci s dalšími šesti členy sítě Think Sustainable Europe (TSE) – Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) v České republice, Basque Centre for Climate Change (BC3) ve Španělsku, Ecologic Institute v Německu, EnergiaKlub v Maďarsku, IDDRI ve Francii a Wise-Europa v Polsku na základě modelování vedeného BC3. Tímto děkujeme nadaci Laudes za finanční podporu, která umožnila vznik této publikace.