Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Vysvědčení českého předsednictví – udrželi jsme jednotu proti Rusku, na řešení čeká západní Balkán, Moldavsko i Gruzie

Pavel Havlíček Pavel Havlíček / Ed. 2. 1. 2023
Vysvědčení českého předsednictví – udrželi jsme jednotu proti Rusku, na řešení čeká západní Balkán, Moldavsko i Gruzie

Při převzetí evropského předsednictví od Francouzů 1. července 2022 se to české v Radě Evropské unie rozhodlo upřednostnit pět klíčových oblastí spojených s reakcí EU na ruskou agresi proti Ukrajině.

Šlo o otázky energetické bezpečnosti a obranné politiky, ale také o to, jak odolné jsou unijní instituce nebo jak se vypořádat s řešením další uprchlické vlny. A český leadership se nejviditelněji a nejlépe ukázal v českém a evropském přístupu vůči východní Evropě.

V praktické rovině Česko prosazovalo tvrdý postoj vůči Rusku v momentech, kdy se vedla jednání o sankční politice, o potrestání válečných zločinů prostřednictvím zřízení mezinárodního soudního tribunálu, ale také o izolaci Putinova režimu na mezinárodní scéně. Pro českou vládu to přitom byla obtížná situace, protože sama čelila klíčovým domácím dilematům, například jak by měla řešit energetickou závislost Česka na Rusku.

Celý článek čtěte na odkaze níže.

Článek byl vytvořen v rámci projektu “Towards an open, fair and sustainable Europe in the world Third Trio EU Presidency Project” financovaného Evropskou unií. Projekt je realizován organizacemi CONCORD Sweden; Coordination SUD; České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS); a CONCORD Europe. Obsah tohoto článku nevyjadřuje názory dárců a nezakládá žádnou odpovědnost na jejich straně.

     

Původní vydání: Vysvědčení českého předsednictví – udrželi jsme jednotu proti Rusku, na řešení čeká západní Balkán, Moldavsko i Gruzie

Přejít
Tagy
Tagy
CZ PRES 2022 51
Evropa 3450
Evropská unie 2222
Rusko 1442
Západní Balkán 95
ekonomika 1019
energetika 466
Česká republika 2782
česká bezpečnostní politika 388
česká evropská politika 801
česká zahraniční politika 1300
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: