Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme vedoucí/ho PR a eventů.

Zpravodajství z postsovětského prostoru 1.4.–8.4.2005

AMO AMO / Ed. 6. 1. 2016

•    Ukrajina: Viktor Juščenko podepsal zákon o snížení počtu armádních zaměstnanců, Juščenko přiletěl do Říma, aby se zúčastnil pohřbu Jana Pavla II.

•    Rusko: V Soči nabídl Putin Lukašenkovi projednání reformy SNS

•    Kavkaz: Premiér Abcházie znovu napaden, V Ženevě začaly dvoudenní gruzínsko-abcházské rozhovory pod patronací OSN

•    Střední Asie: Nová kyrgyzská vláda oznámila, že zahraniční politika země zůstává beze změn

•    Estonsko: Ako bude chutiť Estónsku cesnaková koalícia?


Viktor Juščenko podepsal zákon o snížení počtu vojáků v armádě

Prezident Ukrajiny podepsal zákon, který se týká stavu armády v roce 2005. Počet armádních zaměstnanců by se měl snížit o 40 tisíc, čímž po přijetí zákona dosáhne 245 tisíc. Toto číslo zahrnuje 180 tisíc vojenských a 65 tisíc civilních zaměstnanců. V dnešní době na Ukrajině slouží 210 000 vojáků a 75 000 civilistů. Prezident taktéž podepsal zákon o zkrácení vojenské služby. Vojáci a důstojníci od doby přijetí zákona budou sloužit namísto 18 měsíců jen jeden rok. Co se týče námořnictva, měli by ukrajinští námořníci sloužit 18 měsíců namísto stávajících 24 měsíců.

V rámci bezpečnostní politiky se plánuje úplné převedení armády na plně profesionální do roku 2010.

Julie Pilařová

Zdroj: www.rbc.ru


Juščenko přiletěl do Říma, aby se zúčastnil pohřbu Jana Pavla II.

Prezident Ukrajiny Viktor Juščenko přicestoval ze své návštěvy ve Washingtonu do Říma, aby se zúčastnil pohřební ceremonie papeže Jana Pavla II. ve Vatikáně.

Prezident Juščenko se pak vrátil do Kyjeva svým vládním speciálem IL-62. Juščenko, kterého na cestě doprovázeli jeho poradci, strávil přes hodinu a půl ve Vatikáně.

Oleg Lych

Zdroj: „Interfax-Ukrajina“


Putin nabídl Lukašenkovi v Soči projednání reformy SNS

Ruský prezident Vladimír Putin nabídl v Soči běloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi projednání otázek týkajících se reformy SNS. Současně Putin vyjádřil připravenost diskutovat na jakékoliv téma, které uzná Lukašenko za nutné. Sám Lukašenko před příjezdem oznámil, že se chystá jednat s Putinem o otázkách bezpečnosti, transportu plynu a o problematice budování svazového státu.

Předpokládá se, že během setkání budou projednány aktuální otázky rusko-běloruských vztahů a perspektivy mezinárodní spolupráce obou zemí. Podle zdroje agentury RIA Novosti blízkého Kremlu bude zvláštní pozornost věnována otázce přechodu na ruský rubl, jako na jednotnou měnu svazového státu od 1. ledna 2006.

„Ujasnění této otázky, dle názoru ruské strany, je klíčovým elementem pro další rozvoj spolupráce. Moskva je přesvědčena, že realizace tohoto cíle by mohlo napomoci utvoření společného ekonomického prostoru, dalšímu prohloubení spolupráce v oblasti integrace a zvýšení životní úrovně a blahobytu občanů obou zemí“, řekl kremelský zdroj.

Představitel administrativy prezidenta Putina též vyjádřil spokojenost se současným dynamickým rozvojem spolupráce v tržně-ekonomických vztazích a aktivním charakterem spolupráce i v jiných oblastech: „Bělorusko je jedním z největších obchodních partnerů Ruska. Obrat zboží s Běloruskem vzrostl v roce 2004 o více než 40% a přesáhl 17,5 miliardy dolarů“, uvedl zpravodajský server Lent.ru. Dle tohoto zdroje bude během setkání projednána též otázka spolupráce v energetické oblasti, konkrétně vytvoření společného projektu v oblasti transportu plynu.

Toto je první setkání Vladimira Putina s Alexandrem Lukašenkem po summitu SNS v Astaně v říjnu 2004, kterého se oba státníci zúčastnili. Co se týče dvoustranných rozhovorů v Soči, ty neprobíhají poprvé a konkrétně v Soči se Putin s Lukašenkem setkali již roku 2003 a 2004.

Jan Dvořák

Zdroj: Lenta.ru


Premiér Abcházie znovu napaden

Neznámí ozbrojenci zaútočili 1.dubna blízko Suchumi na vůz přepravující abchazského premiéra Alexandra Ankvaba a jeho vicepremiéra Leonida Lakerbaju. Oba politici vyvázli bez zranění, jedna z kulek však zranila řidiče automobilu. Incident byl v pořadí už druhým pokusem o atentát na premiéra Ankvaba za poslední dva měsíce. První z nich se konal

28. února. Podle abchazského ministra vnitra Otara Chetsii stály za oběma útoky totožné kriminální síly.

Alexandr Ankvab, významný představitel abchazské politické reprezentace, byl jmenován premiérem neuznané republiky 14. února tohoto roku. Je blízkým spojencem prezidenta Abcházie Sergeje Bagapše a zároveň nejvyšším představitelem vlivné politické strany Aitaria.

V Ženevě začaly dvoudenní gruzínsko-abchazské rozhovory pod patronací OSN

7.dubna byly v Ženevě zahájeny dvoudenní rozhovory týkající se mírového procesu mezi Gruzií a Abcházií. Jednání se zúčastní Skupina přátel Gruzie vytvořená Radou bezpečnosti OSN z představitelů Francie, Německa, Ruska,Velké Británie a Spojených států společně s představiteli Gruzie a Abcházie.

Na gruzínské straně budou jednat státní ministr pro řešení konfliktů Goga Chaindrava a předseda abchazské exilové vlády v Tbilisi Irakli Alasania, který je zároveň zástupcem gruzínského prezidenta ve věci řešení abchazského problému. Neuznanou republiku Abcházii bude reprezentovat ministr zahraničí Sergej Šamba.

Na pořadu jednání bude především otázka návratu uprchlíků a otevření mise OSN pro lidská práva v oblasti Gali v Abcházii, stejně tak jako projekty ekonomického oživení oblasti.

Předseda exilové abchazské vlády v Tbilisi Irakli Asalania se koncem března vyjádřil, že od ženevských jednání sice neočekává žádný hmatatelný výsledek, ale bude to prý „dobrý výchozí bod pro obnovení mírového procesu“.

Terezie Holmerová

Zdroj: Civil Georgia


Nová kyrgyzská vláda oznámila, že zahraniční politika země zůstává beze změn

Kyrgyzská vláda oznámila uklidnění situace v zemi a pozvolné nastolování ústavního pořádku. Vláda vedle toho zdůraznila neměnnost priorit v zahraniční politice i celkové orientace země.

Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace v pátek oznámilo, že otázky týkající se kyrgyzského zahraničního směřování byly řešeny 5.-7. dubna na schůzce mezi úřadujícím tajemníkem ŠOS (Šanghajské organizace spolupráce) Čžan Dzgunem a novými představiteli Kyrgyzstánu.

Nový prezident Kurmanbek Bakijev ujistil představitele ŠOS o další spolupráci. To je zřejmé i z vyjádření představitelů této organizace „Záměrem Kyrgyzstánu je i nadále v plném rozsahu plnit povinnosti plynoucí z jeho členství v organizaci a podílet se na společné práci,“ uvedl Bakijev.

Kromě toho se Bakijev vyslovil pro rozšířeni ekonomické spolupráce mezi členy ŠOS: „Naše země musí žít v míru a porozumění, navzájem bychom měli spolupracovat, aby bylo možné zabezpečit mír i stabilitu ve střední Asii a důstojný život pro obyvatele našich zemí.“

Kyrgyzstán zůstává i nadále členem protiteroristické koalice. V zemi jsou na základnách rozmístěni vojáci cizích zemí. V Kantu je ruská letecká základna a v Manasu je americká základna. Na tomto stavu, podle vyjádření nové kyrgyzské vlády, nemá dojít k žádným změnám. Bývalá vláda odmítla rozmístit v zemi letadla vybavená systémem dálkového radiolokačního průzkumu AWACS (Airborne Warning and Control System) /více KKZ za týden 4. 3. – 11. 3. 2005/, o což ji žádal generální tajemník NATO a Spojené státy. Rozhodnutí nepovolit umístění letounů AWACS na svém území kyrgyzská vláda zdůvodňuje, že by tento krok odporoval dohodám, kterými je země vázána v rámci Šanghajské organizaci spolupráce a v Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Není vyloučeno, že nová vláda bude opět o toto povolení požádána.

Petr Pojman

Zdroj: Interfax, BBC


Ako bude chutiť Estónsku cesnaková koalícia?

Podľa očakávaní po vládnej demisii poveril prezident Arnold Ruutel zostavením vlády momentálne najsilnejšiu Reformnú stranu na čele s predsedom Adrusom Ansipom. 31. marca však Ansipa pri podpisovaní poverovacích listín nesprevádzali kolegovia z minulej vlády, ale zástupcovia Centrálnej strany a Únie ľudí.

Do štrnástich dní musí Ansip predložiť parlamentu na schválenie obsadenie vládnych postov. Ak ten vládu schváli, čaká ju ešte schválenie a menovanie prezidentom v priebehu ďalších maximálne desiatich dní.

Alternatíva, ktorú si Reformná strana zvolila je o to zaujímavejšia, že sa rozchádza so svojimi partnermi v názoroch na daňovú politiku. Reformná strana podmieňovala koalíciu s pravicou znížením daní z príjmu na 20% a teraz si vybrala strany s o názorom. Centrálna strana žiada napríklad 33% zdanenie príjmov nad 1600 Euro a Únia výnimky pre rodiny s viacerými deťmi.

Aj keď existujú rozdiely aj v iných oblastiach, nezvolila si Reformná strana ideovo bližšie strany pre neústupnosť Res Publiky v niektorých otázkach a vlažnému prístupu Únie Pro Patria k pokračovaniu pôvodnej koalície.

Na čom sa teda presne dohodol Ansip s predsedom centrálnej strany Edgarom Savisaarom a Villuom Reiljanom z Únie ľudí zostáva ešte neujasnené. Známe je len miesto rokovania, reštaurácia Baltazar v Talline špecializovaná na cesnakové pokrmy ktoré dalikoalícii meno. Podľa Ansipa sa zhodli v otázkach bezpečnostnej, obrannej a zahraničnej politiky. Či však prežije nová cesnaková vláda do konca obdobia a či bude po chuti aj voličom je otázne.

Michal Švajda

Zdroj: The Baltic Times, Interfax

Tagy
Tagy
Bělorusko 287
Evropa 3453
Postsovětský prostor 427
Rusko 1445
Ukrajina 1147
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: