Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Zpravodajství z postsovětského prostoru 11.3.-18.3.2005

AMO AMO / Ed. 6. 1. 2016

· Ukrajina: Viktor Juščenko: Ukrajina změní koncepci zahraniční politiky, Úprava privilegií pro bývalého prezidenta Kučmu

· Rusko: Moskva podporuje Peking v postupe proti Taiwanu, Evropská trojka se sešla s Putinem, Moskva hostí setkání Rusko-běloruské unie

· Kavkaz: Gruzie dále řeší přítomnost ruských vojáků ve své zemi, Abchazský prezident navštívil Moskvu

· Střední Asie: Vláda Kyrgyzstánu nebude v boji s opozici požívat násilí, Ze Samarské oblasti byli vykázáni tři údajní teroristé


Viktor Juščenko: Ukrajina změní svou koncepci zahraniční politiky

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko oznámil důležité změny v koncepci zahraniční politiky své země. K této otázce se Juščenko vyjádřil 16.března během tiskové konference před svojí plánovanou cestou do Spojených států. Podle vyjádření je Ukrajina připravena k důležitým změnám týkajícím se Evropské unie a také strategických partnerů, kromě jiných Ruska, Polska a USA. Tyto vztahy by měly podle prezidenta Juščenka mít nový charakter. Základní důraz by měl být kladen na ukrajinské národní zájmy. Je důležité připomenout, že toto oznámení se odehrálo na pozadí rozhodnutí Evropské unie o zamítnutí usnadnění vízového režimu pro státní příslušníky Ukrajiny. Během své návštěvy Spojených států potom bude usilovat o posílení politických a ekonomických vztahů.

Julie Pilařová

Zdroj: www.rbc.ru


Úprava privilegií pro bývalého prezidenta Kučmu

Ukrajinská premiérka Julie Tymošenková nařídila pro zasedáni vlády připravit právní podklady pro odejmutí privilegií, která bývalý prezident Leonid Kučma nabyl po odchodu z úřadu.„Bylo nařízeno prozkoumat právní možnosti odejmutí těchto výsad“, prohlásila na tiskové konferenci po zasedáni vlády Tymošenková. Vládní nařízení konkrétně určilo míru materiálního zabezpečení pro bývalého prezidenta. Ten obdrží stejný plat jako úřadující prezident, bude mít k dispozici jednoho poradce a dva asistenty. Navíc může Kučma doživotně užívat rekreační chatu s obsluhou, dvě auta se čtyřmi řidiči, dále bude mít k dispozici vlastního kuchaře, dvě služky a dva číšníky. To vše by mělo být hrazeno ze státních peněz. Čtyři dny před inaugurací Viktora Juščenka podepsal tento zákon úřadující premiér Nikolaj Azarov.

Oleg Lych

Zdroj: korespondent.net


Moskva podporuje Peking v postupe proti Taiwanu

Ako uvádza Rusland aktuell Moskva sa kladne vyjadrila k zákonu, ktorý nedávno schválilo Celočínske zhromaždenie ľudových zástupcov. Podľa neho je možne v prípade, že sa Taiwan pokúsi odčleniť od Číny použiť proti nemu silu. Podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Alexandra Jakovenka je spomínaný zákon vnútornou záležitosťou Číny a Moskva má pre postup Pekingu pochopenie. Doplňuje, že je dôležité aby uplatneniu zákona predchádzalo využitie všetkých mierových prostriedkov. Ďalej Moskva zastáva názor podľa ktorého existuje len jedna Čína, nedeliteľná a Taiwan je jej súčasťou. Podľa správ z www.pravda.sk súčasne so spomínaným zákonom Celočínske zhromaždenie schválilo aj navŕšenie vojenského rozpočtu o 12,6 % na 29,5 miliardy dolárov, z ktorého môže profitovať hlavne Ruský zbrojný priemysel, pre ktorý je Čína jedným z najdôležitejších odberateľov hlavne v oblastiach letectva a námorníctva

Boris Kaliský

Zdroj: pravda.sk, Aktuell.ru


Evropská trojka se sešla s Putinem

Ruský prezident Vladimír Putin, francouzský prezident Jacques Chirac, německý kancléř Gerhard Schroeder a španělský premiér Jose Luis Rodriguez Zapatero se minulý pátek sešli v Paříži. Takové setkání mělo sloužit především k demonstrování dobrých vztahů mezi státy západní Evropy a Ruskem, a proto se jejich účastníci vyhýbali tématům, jako je například situace v Čečensku či stav ruské demokracie. Na tiskové konferenci zdůraznili představitelé Ruska, Francie a Německa shodu nad nutností stažení syrských jednotek z Libanonu a vyřešení situace kolem iránského jaderného programu. Podle prezidenta Putina Rusko usiluje o navracení vyhořelých palivovch články z íránských jaderných zařízení zpět do Ruska. Tím by se mělo zmírnit riziko jejich použití pro výrobu jaderné zbraně. Ruská média poznamenávají, že Rusko, Německo a Francie začaly společně koordinovat svou politiku už během války v Iráku, kterou shodně odmítaly. Po změně vlády ve Španělsku a následném stažení španělských vojsk z Iráku byl přizván na pařížskou schůzku i nový španělský premiér. Vřelé přivítání ruského prezidenta v Paříži přímo vybízí ke srovnání s politikou některých nových členských států EU, zejména pak Litvy a Estonska, které by si přály mnohem tvrdší postup vůči Moskvě ze strany Unie. Mnozí komentátoři však upozorňují na fakt, že takové deklarace společné jednoty mají jen symbolický význam a mají snahu zastiňovat některé aspekty vzájemných vztahů, jako například střet Ruska a Západu během nedávných ukrajinských prezidentských voleb. Podle slov francouzského prezidenta by se měla čtyřka zase sejít na summitu Evropské unie a Ruska plánovaného na 10. května do Moskvy.

Jakub Kulhánek

Zdroje: BBC, Aljazeera.net, RFE/RL


Moskva hostí setkání Rusko-běloruské unie

Rada ministrů Rusko-běloruské unie se setká v ruském hlavním městě. Jedním z hlavních bodů programu bude uskutečnění společného akčního plánu ruské vlády, Centrální banky, běloruské vlády a Běloruské národní banky na zavedení jednotné měny v Unii v období 2006-2011. Během setkání bude projednávána otázka sjednocení sociálního a pracovního zákonodárství obou zemí a otázka návrhu dohody o spolupráci v oblasti důchodů. Kromě toho se též očekává navržení programu pro rozvoj automobilového průmyslu do roku 2008.

Jan Dvořák

Zdroj: russiajournal.com


Gruzie dále řeší přítomnost ruských vojáků ve své zemi

Zatímco ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov deklaroval 11. března ochotu pokračovat v jednáních ohledně „fungování“ zbývajících dvou ruských základen v Gruzii, vyjádřil představitel druhé jednající strany, gruzínský prezident Michail Saakašvili, neměnnost svého postoje ohledně této otázky. I nadále tedy bude usilovat o jejich zrušení. Zároveň slíbil zajistit náhradní zaměstnání všem osobám, které v současnosti pracují na obou ruských základnách v Achalkalaki a Batumi a mohly by být stažením vojenských sil zpátky do Ruska poškozeni. I přes toto ujištění brzy poté, 13. března, v Achalkalaki protestovalo místní obyvatelstvo, které je z drtivé většiny arménského původu, proti stažení Rusů ze základny, kde mnozí z nich pracují. Mluvčí gruzínského prezidenta Gala Charkviani prozradil médiím, že 15. března se uskutečnil velice konstruktivní telefonický rozhovor mezi Saakašvilim a ruským ministrem zahraničí Lavrovem, během kterého se oba politici dohodli na tom, že jednání o ruských vojenských základnách v Gruzii proběhne ve dnech 23. a 24. března tohoto roku.

Abchazský prezident navštívil Moskvu

Prezident separatistické gruzínské republiky Abcházie Sergej Bagapš spolu se svým viceprezidentem Raulem Chadžimbou se 14. března v Moskvě setkali se starostou ruské metropole Jurijem Lužkovem. Jako důvod této návštěvy uvedl nejvyšší abchazský představitel podle agentury RIA Novosti projednávání ekonomické spolupráce. Bagapš také podle agentury Interfax sdělil novinářům 18. března, že otázka jakéhosi „asociovaného členství“ Abcházie v Ruské federaci je stále na pořadu dne. „Tato otázka zůstává stále aktuální“, řekl prý Bagapš. Navazoval tak na výsledky jednání ruské Dumy 11. března. Předmětem jednání byl tehdy návrh zákona, který by zjednodušil proceduru, na jejímž základě by případně mohly být do Ruské federace inkorporovány některé separatisticky laděné regiony postsovětského prostoru. Tento návrh ovšem Duma zamítla. Navzdory Bagapšovu proruskému kurzu je prý prezident Gruzie Saakašvili připraven se Sergejem Bagapšem jednat, jak sdělil 16. března mluvčí prezidenta Gela Charkviani.

Terezie Holmerová

Zdroj: Civil Georgia, civil.ge


Vláda Kyrgyzstánu nebude v boji s opozici požívat násilí

Premiér Kyrgyzstánu Nikolaj Tanajev zdůraznil, že úřady nemají v úmyslu násilně zakročit proti demonstracím ze strany opozice. Toto prohlášení učinil v souvislosti s událostmi v Džalalabádu a Oši. Tanajev popřel, že by při bojích proti demonstrantům v Džalalabádu byl použit slzný plyn. „Ani prezident Akajev, ani já, ani ministr vnitra nepřemýšlíme o možnosti použití zbraní proti příslušníkům vlastního národa,“ řekl premiér. Protestující požadují odstoupení prezidenta Askara Akajeva a opakování parlamentních voleb, které v této středoasijské republice proběhly před dvěma týdny . Podle názoru opozice byly státními úřady zmanipulované, podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), byl jejich průběh na středoasijské poměry uspokojivý, ale ke skutečně demokratickému výběru kandidátů měl daleko. Naproti tomu pozorovatelé SNS považovali volební proces za naprosto demokratický. Mnoho obyvatel, a to především v chudších oblastech země, dostalo za svůj hlas zaplaceno. Běhen víkendu a pondělí obsadili demonstranti radnici ve městě Oš, což je druhé největší město v zemi. Pod kontrolu opozice se mělo dostal i letiště a místní policejní stanice. Při pokusu o její dobytí zpět měl být požit slzný plyn. Aby zabránili úřadům poslat do Džalalabádu policejní posily, nanosili demonstranti na přistávací dráhy letiště kameny. Představitelka opozice Roza Otunbaevová oznámila, že administrativní budovy ve městě Oš jsou pod kontrolou jejích příznivců a ti požadují odstoupení prezidenta Askara Akajeva.

Petr Pojman

Zdroj: AKIpress, RFE/RL, INTERFAX, BBC


Ze Samarské oblasti byli vykázáni tři údajní teroristé

Samara. 16 března – Důstojníci Federální bezpečnostní služby (FSB) v Samarské oblasti odhalili tři občany Kyrgyzské republiky, kteří jsou údajně členy mezinárodní organizace “Islámská výzva” (Tablig). Ve středu oznámila tisková služba FSB, že na počátku března získala informace o úmyslu některých členů výše zmíněné organizace odcestovat do Samary s cílem rozšiřovat mezi muslimy myšlenky wahhabismu. V průběhu pátracích akcí byli zadrženi tři občané Kyrgyzstánu, kteří zde již přebývali od 9. března, kdy přijeli vlakem Biškek-Moskva N.17. Při osobní prohlídce byla u těchto osob nalezena kniha “Muslimská pevnost”, která figuruje na seznamu sektářské wahhábitsko-extremistické literatury. Knihu vydal fond “Ibrahim ali Ibrahim”. jehož činnost byla ruskými úřady zakázána v roce 2000.

Petr Pojman

Zdroj: Interfax Povolží

Tagy
Tagy
Bělorusko 250
Evropa 3245
Postsovětský prostor 427
Rusko 1142
Ukrajina 863
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: