Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Priority české zahraniční politiky

Tomáš Karásek Tomáš Karásek / Ed. 14. 2. 2016

V rámci příprav koncepce české zahraniční politiky vytvořily Asociace pro mezinárodní otázky a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM studii s názvem Transformace, prosperita a bezpečnost v multilaterálním rámci: Koncepce české zahraniční politiky 2011-2017.

Česká republika je stabilní demokratickou, ekonomicky a sociálně vyspělou zemí s historicky bezprecedentní mírou zajištění svého mezinárodního postavení a vnější bezpečnosti. Naše zahraniční politika může díky tomu refl ektovat nejen pragmatické zájmy, ale také hodnoty, jež po pádu komunistického režimu přijala za své česká společnost. Primárním českým zájmem je přispět k vývoji mezinárodního řádu, který bude respektovat oprávněné zájmy všech účastníků včetně základních práv a bezpečnosti jednotlivců.

TRANSFORMACE, OBCHOD A LIDSKÁ BEZPEČNOST

Úhelným kamenem budoucí zahraniční politiky ČR je udržení harmonie mezi podporou lidských práv a demokratizace, zajištěním bezpečnosti a vnější hospodářskou politikou. Podpora lidských práv, transformační spolupráce a rozvoje, která se opírá nejen o dlouholetý široký konsenzus demokratických parlamentních stran, ale také o úspěšnou činnost nevládního sektoru, musí zůstat vlajkovou lodí české diplomacie. V konkrétních situacích bude mít transformační politika různou podobu a intenzitu, její zásady však mají být přítomny ve vztahu ke všem zemím, které nedosáhly demokratické úrovně vládnutí a uznávaných standardů ochrany lidských práv.
Druhou základní složkou českého působení v zahraničí je vnější hospodářská politika. ČR má eminentní zájem na udržení a prohloubení liberalizace mezinárodní ekonomické výměny. Česká republika musí samozřejmě zajistit i nezbytnou politickou podporu českých subjektů v zemích, kde to místní podnikatelské prostředí vyžaduje, tedy zejména na nerozvinutých nebo nově se objevujících trzích. Neopomenutelnou součástí české zahraniční politiky je i energetická bezpečnost. Bezpečnostní hrozby, jimž v současnosti čelíme, jsou převážně nestátní povahy. Za nejvýznamnější z nich považujeme organizovaný zločin spojený s nelegální migrací. Stejně jako v případě terorismu jde o problém, k jehož řešení je nezbytná úzká spolupráce se sousedními zeměmi, ostatními členy EU a zeměmi, v nichž mají tyto hrozby svůj původ. Vedle vlastních zájmů je přitom nezbytné brát ohled na priority spojenců v rámci NATO a EU. Bezpečnostní zájmy České republiky se také úzce prolínají s její rozvojovou politikou a s politikou podpory lidských práv.

ČESKÉ ZÁJMY V EU

Jedním z hlavních prostředků realizace českých zájmů je členství v Evropské unii. Kultivace vztahů s ostatními členy EU a jejich povýšení na jednu ze zásadních priorit zahraniční politiky ČR je při prosazování našich zájmů zcela nezbytné. Česká republika by se v rámci EU měla zasazovat o co největší nezávislost Evropské komise; podporovat schválení velkorysého víceletého rozpočtového rámce, cíleného především na politiku soudržnosti; usilovat o pokračující liberalizaci společného trhu; aktivně se zapojit do vytváření vnitřního energetického trhu a Evropské služby pro vnější činnost; podporovat rozšiřování EU včetně členství balkánských zemí a Turecka; posílit působení EU v rámci Východního partnerství. V otázce institucionálního zajištění české zahraniční politiky je nutné vyjasnění vzájemných kompetencí mezi vládou a prezidentem. Efektivitě naší zahraniční politiky by také prospělo vytvoření funkce státního tajemníka pro evropskou politiku a zlepšení mechanismů ekonomické diplomacie včetně sloučení agentur CzechTrade a CzechInvest a podřízení obchodních diplomatů ministerstvu průmyslu a obchodu. Jsme pro zavedení dvouletých akčních plánů zahraničněpolitických priorit, které by měly být během přípravy konzultovány se všemi institucemi, jež se podílejí na naplňování záměrů české zahraniční politiky. Nejpozději šest měsíců před koncem platnosti plánované koncepce by měla být ustavena komisi pro její novelizaci, na jejíž práci by se kromě představitelů vládních úřadů podíleli i nezávislí odborníci.

Původní vydání: Priority české zahraniční politiky

Přejít
Tagy
Tagy
Česká republika 2794
česká bezpečnostní politika 389
česká evropská politika 802
česká zahraniční politika 1302
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: