Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Německo už ví, kdy skončí s uhlím. V Česku se klíčová debata teprve rozebíhá

Tomáš Jungwirth Tomáš Jungwirth / Ed. 26. 8. 2019
Německo už ví, kdy skončí s uhlím. V Česku se klíčová debata teprve rozebíhá
foto PIXABAY

Navzdory existenci limitů těžby uhlí z roku 1991 zatím není v Česku jasné, kdy těžba a spalování skončí. Pomoci by v tom mohla po německé zkušenosti nově ustavená poradní uhelná komise. Své plány také vytváří kraj i města. Argumenty proti útlumu fosilního palivu jsou však silné.

Věčné téma těžebních limitů šlape státním představitelům na paty. V Německu již připravují detailní plány odklonění se od uhlí za pomoci nové energetické transformace. Česko se k této otázce staví spíše pasivně, naopak aktivněji těžební limity prolomuje.

Jak ve své prezentaci na konferenci v Ústí nad Labem zmínil Tomáš Jungwirth, Komise dospěla k závěru, že ČR bude mít v roce 2030 nejvyšší instalovanou kapacitu uhlí ze zemí EU. Zároveň unijní exekutiva vypočítala, že obnovitelné zdroje by měly mít vyšší podíl na finální spotřebě elektrické energie do roku 2030 a to zhruba o 2,2 procentních bodů na 23 % oproti nynějšímu plánu 20,8 %.

„Pokud by se tato dvě procenta promítla jen do výroby elektrické energie, znamenalo by to, že by se současná výroba z obnovitelných zdrojů zvýšila o 70 %,“ upřesnil Jungwirth. A dodal další chybějící složky plánu, jako více ambiciózní cíle v oblasti energetické účinnosti, kvantifikované cíle v oblasti výzkumu, vývoje a kompetitivnosti, provázanost cílů s cirkulární ekonomikou či kvalitou vzduchu nebo podoba spravedlivé transformace.

Podrobnější informace se dozvíte z komentáře Tomáše Jungwirtha pro EURACTIV.cz.

Původní vydání: Německo už ví, kdy skončí s uhlím. V Česku se klíčová debata teprve rozebíhá

Přejít
Tagy
Tagy
Německo 459
Česká republika 2438
životní prostředí 146
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky