Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Jak probudit české uhelné regiony k novému životu. Doporučení pro Ústecký kraj

Adéla Denková Adéla Denková / Ed. 4. 7. 2018

V evropských strukturálních a investičních fondech, které skrze takzvanou politiku soudržnosti podporují rozvoj chudších regionů v EU, by mělo mít Česko v příštím sedmiletém finančním rámci 2021–2027 vyčleněno asi o 24 % méně peněz než v současném období.

Na konečném nastavení dlouhodobého rozpočtu EU se ještě budou muset jednomyslně shodnout všechny členské země a schválit ho bude muset také Evropský parlament. Už teď je ale jasné, že se do budoucna leccos změní a že při přípravě programů pro čerpání evropských peněz bude hrát klíčovou roli správné zacílení prostředků.

Jednou z prioritních oblastí při využití evropských fondů by měla být podpora strukturálně zatížených regionů, mezi které patří i Ústecký kraj. S transformací těchto regionů má mimo jiné pomáhat nová evropská iniciativa „Coal Regions in Transition Platform“, která má členským zemím zpřístupňovat odbornou pomoc a podporovat sdílení zkušeností s ekonomickými a sociálními proměnami spojenými s útlumem těžby uhlí. Mělo by jim to mimo jiné pomoci lépe využívat finanční prostředky, které na podporu zatížených regionů existují.

Transformace uhelných regionů a využití evropských financí se stalo hlavním tématem debaty „Proměny uhelných regionů v Evropě: Využije Ústecký kraj svou příležitost?“, která se uskutečnila v květnu 2018 v Ústí nad Labem. Kulatý stůl byl součástí série diskuzí o důležitých otázkách evropské politiky, které v českých regionech pořádají AMO a zpravodajský portál EURACTIV.cz. Výstupem z debaty jsou doporučení, která představuje policy paper Adély Denkové.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
energetika 427
Česká republika 2757
životní prostředí 306
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: