Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Mayová hledá cesty, jak se udržet u kormidla. Vláda se severoirskými unionisty ji bude bolet

Kryštof Kruliš Kryštof Kruliš / Ed. 9. 6. 2017

Zatímco novináři očekávali, že Theresa Mayová po volebním neúspěchu oznámí, zda rezignuje na funkci britské premiérky nebo ne, stanice Sky News přišla informací, podle které šéfka Konzervativní strany hodlá sestavit vládu se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou. Hlavní strana Severního Irska v Dolní sněmovně obsadila 10 křesel, dohromady by tak obě strany získaly křehkou většinu. Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Kryštofa Kruliše to je zřejmě nejlogičtější varianta, která se Mayové nabízí, jejich „vládnutí by však bylo bolestivé“. Jaký dopad by to mělo na vyjednávání o brexitu a jsou stále ve hře předčasné volby?

„Nevýhoda ale je, že je to velmi křehká většina, která to vládnutí učiní velmi bolestivým,“ dodává analytik AMO. Vláda by totiž musela vyjít vstříc otázkám, které jsou pro severoirskou stranu klíčové. „V souvislosti s brexitem by se do popředí dostala irská hranice, což by bylo zřejmě bolavým místem vyjednávací strategie Velké Británie,“ myslí si Kruliš.

Původní vydání: Mayová hledá cesty, jak se udržet u kormidla. Vláda se severoirskými unionisty ji bude bolet

Přejít
Tagy
Tagy
Spojené království 593
volby 1346
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: