Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Odchod Mayové by straně uškodil, bude žádat podporu od Irů, tvrdí odborník

Kryštof Kruliš Kryštof Kruliš / Ed. 9. 6. 2017

Kryštof Kruliš poskytl rozhovor portálu lidovky.cz k výsledkům britských parlamentních voleb.

Lidovky.cz: Jak se bude situace v Británii po volbách vyvíjet?
Je to hodně na vážkách. V tuto chvíli máme dvě jistoty. Zaprvé, že konzervativci vyhráli volby, zadruhé to, že neutvoří jednobarevnou vládu. Následují spekulace o tom, jakým způsobem se při tomto rozložení sil v parlamentu dá vůbec sestavit nějaká vláda, který by respektovala britskou tradici utváření vlády.

Zatím to vypadá tak, že konzervativci by mohli utvořit nějakou vládní koalici ve spolupráci se severoirskými unionisty, kteří jsou takovým tradičním zdrojem podpory, když konzervativcům teče nejvíce do bot. Naposledy společně vládli ke konci vlády Johna Majora v 90. letech minulého století, kdy on začínal s těsnou většinou, která se postupně začala odrolovat a čím dál tím více začala být důležitá právě podpora unionistů.

Lidovky.cz: Jaké jsou další varianty?
Druhou variantou je široká koalice, která by jednala o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Do toho by tedy pravděpodobně mluvili jak konzervativci, tak labouristé. Poslední variantou jsou předčasné volby, ale po té se sáhne až v nejkrajnějším případě, protože i tyto volby byly po dvou letech svým způsobem riskem. Znovu tahat voliče k volebním urnám po volbách v roce 2015 a loňském referendu o brexitu, to už by té politiky bylo na Brity příliš.

Ten, kdo by byl považovaný za strůjce nových voleb, by z toho nesl i nějaké politické důsledky. Jedinou alternativou by bylo, kdyby se ukázalo, že tento výsledek voleb nedokáže vytvořit nic konstruktivního a byla na nových volbách shoda napříč politickým spektrem.

Celý rozhovor najdete na stránkách lidovky.cz.

Původní vydání: Odchod Mayové by straně uškodil, bude žádat podporu od Irů, tvrdí odborník

Přejít
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: