Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Hackeři hrozí, že vymažou Izrael

Tomáš Rezek / Ed. 29. 11. 2015

Hnutí Anonymous vyhrožuje, že na začátku dubna vyřadí z provozu servery izraelských bank a vládních institucí. Kyberútok před svátkem, při němž si Židé připomínají holokaust, má být už čtvrtým v řadě.

TEL AVIV / PRAHA „Kybernetické eskadry z celého světa se sjednotí a vymažou Izrael z internetu,“ hrozí hlas z pod plastové masky, charakteristického symbolu hnutí Anonymous.

„Sedmého dubna 2015 spácháme elektronický holokaust,“ pokračuje muž doprovázen arabskými titulky na videu se záběry z bombardované Gazy. Právě počínání židovského státu vůči Palestincům je prý důvodem, proč se hackeři z Anonymous už čtvrtým rokem snaží vyřadit z provozu izraelské servery. V minulosti se jim to na několik hodin skutečně podařilo, nicméně žádnou bezpečnostní újmu Izraeli nezpůsobili. Tvrdí sice, že škoda dosáhla několik miliard amerických dolarů, to však není možné ověřit a Izrael to pochopitelně popírá.

Že tomu ani tentokrát nebude jinak, už jen proto, že židovský stát patří mezi světové špičky v kybernetické bezpečnosti, se odborníci shodují.

„Anonymous útočí metodou, která zahltí servery. Stránky izraelského parlamentu tak například dokážou vyřadit z provozu, ale to je vše,“ potvrzuje expert na kybernetickou bezpečnost Tomáš Rezek z Asociace pro mezinárodní otázky, podle něhož se současné výhrůžky příliš neliší od těch předchozích.

Výpadek v Turecku na druhou stranu se mění jejich okolnosti. Turecko tento týden zasáhl masivní výpadek elektřiny, největší za poslední dekády, a spekuluje se o tom, že jej mohl způsobit právě kybernetický útok. V tomto kontextu hrozba Anonymous vyvolává větší paniku. I když obavy, že by k něčemu podobnému mohlo dojít i ve Svaté zemi, se nešíří.

Proč hackeři hrozí právě židovskému státu, stejně jako tomu takzvaně Islámskému nebo třeba Íránu, není těžké pochopit i přes zdánlivě protichůdné motivace. Sdružení bez struktury a vedení totiž jednotící politické smýšlení z principu postrádá.

„Je to platforma, která se sjednocuje na základě jednotlivých útoků a konkrétních prohlášení. Otevřená báze, jež kopíruje otevřené struktury internetu, kde je všechno přístupné všem. Umožňuje vytvářet iniciativy, do kterých se může zapojit kdokoliv,“ tvrdí Rezek.

„I proto je těžké říct, zda za útoky stojí striktně hnutí Anonymous. Lidé s nimi totiž nemusí mít nic společného, zapojit se do takového útoku pro ně znamená jen zábavu nebo vzrušení,“ dodal Rezek.

To, co vyvolává rozporuplné reakce i mezi skalními odpůrci izraelské politiky v pásmu Gazy je spojování útoků s holokaustem. Téma utrpení obyvatel palestinského pásma je prý potřeba zviditelnit, ovšem ne nutně v souvislosti s děním za druhé světové války.

Jana Vrubelová

Původní vydání: Hackeři hrozí, že vymažou Izrael

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1239
izraelsko-palestinský konflikt 128
kybernetická bezpečnost 131
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky