Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Many shades of the Visegrad Group

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 1. 12. 2017

Vít Dostál a Zsuzsanna Végh vydali na BlogActiv.eu další z doprovodných textů k výzkumu Trendy visegrádských evropských politik. V něm se zaměřili na vlastní hodnocení zemí v rámci V4, vizi budoucnosti EU a migrační a azylovou otázku.

The Visegrad Group (consisting of the Czech Republic, Hungary, Poland, and Slovakia) has struggled with the image of being the EU’s trouble-maker, which it acquired during the refugee and migration crisis. Through 2017, Slovakia, and to a lesser extent also the Czech Republic, has started to send different political signals to the EU than Hungary and Poland, as Prague and Bratislava wanted to be seen as more constructive members of the European Union. At the same time, Poland and Hungary were ready to enter new conflicts with Brussels and some Member States.

To contribute to understanding what the Visegrad Group actually thinks, we have explored the opinions of the European policy communities of the four countries in the “Trends of Visegrad European Policy” project. The results reflect the views held by 450 European policy-makers and opinion-leaders, who answered a 20-questions long questionnaire.

Celý blogový příspěvek najdete zde.

Původní vydání: Many shades of the Visegrad Group

Přejít
Tagy
Tagy
Evropská unie 2166
Maďarsko 221
Polsko 826
Slovensko 212
Visegrádská skupina 524
migrace 456
Česká republika 2757
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: