Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

#AMOtalks: přehled proběhlých i nadcházejících přednášek

Vendula Kazlauskas Vendula Kazlauskas / Ed. 24. 8. 2021
#AMOtalks: přehled proběhlých i nadcházejících přednášek

Přinášíme Vám přehled přednášek a diskuzí proběhlých i nadcházejících v rámci projektu AMO Talks.

Nadcházející přednášky

Ruské parlamentní volby 2021: zlom pro další směřování země

20. září v 18 hodin

Od 17. do 19. září budou Rusové volit 450 poslanců Státní dumy ve volbách, které budou skutečně zlomové. Popularita vládnoucí strany Jednotné Rusko prezidenta Putina je podle průzkumů na nejnižší úrovni za poslední dobu. Vláda proto stupňuje kampaň proti opozici a přijala zákony, které znemožňují kandidovat rekordnímu množství lidí. Zásadním způsobem také ztížila možnost nezávislého monitoringu voleb. Jak tyto zákony ovlivní volební klání? Co bude výsledek voleb znamenat pro prezidenta Putina a pro ruskou domácí i zahraniční politiku? Můžeme očekávat radikální zlom pro ruskou společnost? Na tyto otázky odpoví a čerstvé výsledky voleb zhodnotí přednáška Terezy Souškové a Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Uplynulé přednášky

Izraelské volby po čtvrté

24. března v 18 hodin

Izraelské parlamentní volby v úterý 23. března budou už čtvrté za poslední dva roky. Co je příčinou této bezprecedentní situace? Proč je izraelská politická scéna tak nestabilní? Jak tyto volby ovlivnil covid-19 či nástup nového amerického prezidenta Bidena? A lze po nich čekat stabilizaci politické situace v Izraeli? O tom spolu budou hovořit Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na UK, a Jakub Szántó, zahraniční zpravodaj a moderátor České televize.

 

Kam míří polská katolická církev?

14. dubna v 18 hodin

Polská katolická církev prochází nebývalou krizí. Podle veškerých průzkumů se polská společnost velmi rychlým tempem sekularizuje a církev se těší rekordně nízké důvěře Poláků. Odvrací se od ní především mladá generace Poláků a pomalu se drolí i kult papeže Jana Pavla II. Skandály kolem sexuálního zneužívání, korupce či patologických vazeb na současnou vládu přitom neustávají. Jak se církev, která se v minulosti těšila všeobecné důvěře a byla vnímaná jako jedna z opor boje proti komunismu dostala do této situace a jaké má ve světle těchto problémů perspektivy? K tomu vystoupil v Polsku žijící analytik Michal Lebduška. 

Regionální volby ve Skotsku: Jaké jsou šance, že se Skotsko stane 28. členským státem EU?

6. května v 18 hodin

Nejen o obsazení skotského parlamentu, ale potenciálně i o vypsání referenda o odtržení od Spojeného království budou rozhodovat květnové regionální volby ve Skotsku. Debata s analytikem AMO Kryštofem Krulišem se v den voleb zaměří na otázky, které s nimi souvisejí. Jaké jsou pravomoci skotského parlamentu a jak zapadají do celkového uspořádání Spojeného království? Podle jakého volebního systému Skotové volí? Jaká jsou specifika skotské politické scény a jak je reálné, že výsledek voleb nastartuje proces, na jehož konci by bylo Skotsko samostatný stát a člen EU?

 

Vrbětice, Ukrajina i Navalnyj – jak dál na vztahy EU s Ruskem?

24. května v 18 hodin

Po odhalení, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v říjnu 2014 stála ruská vojenská rozvědka, se vztahy Česka s Ruskem otřásly v základech. Stejně tak nyní postoj k Moskvě přehodnocuje i celá Evropská unie. Lídři evropských států se proto ve dnech 24. – 25. 5. sejdou na summitu, kde se budou věnovat právě i strategické debatě o nastavení dalších vztahů s Ruskem. O současných událostech ve vztahu České republiky i Evropské unie s Ruskem a o tom, co můžeme od evropského summitu očekávat, budou hovořit analytička Martina Heranová a analytik AMO Pavel Havlíček. Moderuje Filip Nerad.

 

 

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: