Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

#AMOtalks: přehled proběhlých i nadcházejících přednášek

Vendula Karásková Vendula Karásková / Ed. 27. 5. 2021
#AMOtalks: přehled proběhlých i nadcházejících přednášek

Přinášíme Vám přehled přednášek a diskuzí proběhlých i nadcházejících v rámci projektu AMO Talks.

Izraelské volby po čtvrté

24. března v 18 hodin

Izraelské parlamentní volby v úterý 23. března budou už čtvrté za poslední dva roky. Co je příčinou této bezprecedentní situace? Proč je izraelská politická scéna tak nestabilní? Jak tyto volby ovlivnil covid-19 či nástup nového amerického prezidenta Bidena? A lze po nich čekat stabilizaci politické situace v Izraeli? O tom spolu budou hovořit Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na UK, a Jakub Szántó, zahraniční zpravodaj a moderátor České televize.

 

Kam míří polská katolická církev?

14. dubna v 18 hodin

Polská katolická církev prochází nebývalou krizí. Podle veškerých průzkumů se polská společnost velmi rychlým tempem sekularizuje a církev se těší rekordně nízké důvěře Poláků. Odvrací se od ní především mladá generace Poláků a pomalu se drolí i kult papeže Jana Pavla II. Skandály kolem sexuálního zneužívání, korupce či patologických vazeb na současnou vládu přitom neustávají. Jak se církev, která se v minulosti těšila všeobecné důvěře a byla vnímaná jako jedna z opor boje proti komunismu dostala do této situace a jaké má ve světle těchto problémů perspektivy? K tomu vystoupil v Polsku žijící analytik Michal Lebduška. 

Regionální volby ve Skotsku: Jaké jsou šance, že se Skotsko stane 28. členským státem EU?

6. května v 18 hodin

Nejen o obsazení skotského parlamentu, ale potenciálně i o vypsání referenda o odtržení od Spojeného království budou rozhodovat květnové regionální volby ve Skotsku. Debata s analytikem AMO Kryštofem Krulišem se v den voleb zaměří na otázky, které s nimi souvisejí. Jaké jsou pravomoci skotského parlamentu a jak zapadají do celkového uspořádání Spojeného království? Podle jakého volebního systému Skotové volí? Jaká jsou specifika skotské politické scény a jak je reálné, že výsledek voleb nastartuje proces, na jehož konci by bylo Skotsko samostatný stát a člen EU?

 

Vrbětice, Ukrajina i Navalnyj – jak dál na vztahy EU s Ruskem?

24. května v 18 hodin

Po odhalení, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v říjnu 2014 stála ruská vojenská rozvědka, se vztahy Česka s Ruskem otřásly v základech. Stejně tak nyní postoj k Moskvě přehodnocuje i celá Evropská unie. Lídři evropských států se proto ve dnech 24. – 25. 5. sejdou na summitu, kde se budou věnovat právě i strategické debatě o nastavení dalších vztahů s Ruskem. O současných událostech ve vztahu České republiky i Evropské unie s Ruskem a o tom, co můžeme od evropského summitu očekávat, budou hovořit analytička Martina Heranová a analytik AMO Pavel Havlíček. Moderuje Filip Nerad.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: