Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme vedoucí/ho PR a eventů.

#AMOtalks: přehled proběhlých i nadcházejících přednášek

Vendula Kazlauskas Vendula Kazlauskas / Ed. 20. 4. 2022
#AMOtalks: přehled proběhlých i nadcházejících přednášek

Přinášíme Vám přehled přednášek a diskuzí proběhlých i nadcházejících v rámci projektu AMO Talks.

Nadcházející přednášky

AMO Talks: Souboj o Elysejský palác – co čekat po francouzských prezidentských volbách?

25. dubna v 18.30 hodin

Macron vs. Le Pen – po prvním kole francouzských prezidentských voleb je jasné, že v druhém kole boje o Elysejský palác se 24. 4. se po pěti letech střetnou stejní protivníci. Do předvolební kampaně zasáhla ruská invaze na Ukrajinu, francouzskou společností ale silně rezonují sociální témata či rostoucí ceny energií. Rozdíl v preferencích obou kandidátů se přitom stále snižuje.

Podaří se Emmanuelu Macronovi obhájit svůj mandát? Poškodí Marine Le Pen její dlouhodobé spojenectví s Putinem? Co bude výsledek voleb znamenat pro domácí a zahraniční politiku Francie? A nemůžeme čekat protesty nových “žlutých vest”? Na tyto i další otázky odpoví v pondělí 25. dubna analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Zuzana Šimek při další online diskuzi z cyklu “AMO Talks”.

Uplynulé přednášky

AMO Talks: Fidesz vs. spojená opozice – přinesou maďarské parlamentní volby změnu?

4. dubna v 18 hodin

Sbližování s Ruskem, konflikt s EU ohledně dodržování zásad právního státu či strašení migranty a Sorosem – s maďarským premiérem Viktorem Orbánem se v posledních letech pojí čím dál více skandálů. Premiérem země je již od roku 2010 a jeho strana Fidesz ve volbách suverénně vítězí. Pro parlamentní volby, které se uskuteční v neděli 3. dubna, se ale maďarská opozice poprvé sjednotila a postavila mu jednoho vyzyvatele, Pétera Márki-Zay. Do předvolební kampaně navíc zasáhla ruská invaze na Ukrajinu, s níž Maďarsko sousedí.

Podaří se opozici přerušit Orbánovo vládnutí? Co bude výsledek voleb znamenat pro maďarskou domácí i zahraniční politiku? A jak se do něj promítne Orbánovo letité spojenectví s Putinem a probíhající válka na Ukrajině? Čerstvé výsledky voleb zhodnotí v pondělí 4. dubna ředitelka pro výzkum Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavlína Janebová při další online diskuzi z cyklu “AMO Talks”.

AMO Talks: Strategický kompas – jak zajistit bezpečnost Evropy na všech frontách?

23. března v 18.30 hodin

Geopolitické soupeření ve světě, kyberútoky a hybridní hrozby nebo válka na Ukrajině – Evropa v posledních letech čelí bezprecedentním bezpečnostním hrozbám. Ty jsou navíc znásobeny a prohloubeny postupující klimatickou krizí. EU proto připravuje nový přístup ke své bezpečnosti, tzv. Strategický kompas, který by lídři zemí EU měli přijmout na svém summitu 24. – 25. 3. Měl by dát evropské bezpečnosti a obraně “společný směr”, posílit její schopnosti reagovat na nenadálé události nebo podpořit inovace.

Ve čtvrtek 24. 3. proto Strategický kompas zhodnotí analytici Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Romana Březovská a Petr Boháček při další diskuzi z cyklu “AMO Talks”. Přiblíží, jak se do jeho přípravy promítla válka na Ukrajině, jaké úkoly teď před jednotlivými státy stojí a jakou roli pro odolnost Evropy hraje klimatická bezpečnost.

AMO Talks: Co pro Peking znamenají olympijské hry?

2. února v 18 hodin

Po únorových zimních olympijských hrách se Peking stane prvním městem na světě, které pořádalo letní i zimní olympiádu. Blížící se zahájení ale plní titulky novin hlavně diplomatickým bojkotem olympiády některými státy, porušováním lidských práv v Číně, zmizením slavné tenistky nebo pandemickými opatřeními. O tom, jak do přípravy olympiády zasahuje dění v mezinárodních vztazích nebo co si od ní Čína slibuje, bude mluvit analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Filip Šebok při další diskuzi z cyklu “AMO Talks”.

 

AMO Talks: Summit Východního partnerství – nové úkoly pro novou dobu

16. prosince v 17 hodin
Lídři Arménie, Ázerbajdžánu, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny se 15. prosince po čtyřech letech znovu potkají s představiteli Evropské unie a jejích členských států. Bude to již 6. summit Východního partnerství. Očekává se od něj, že poskytne oživenou vizi spolupráce mezi EU a Východním partnerstvím a představí novou agendu pro nadcházející období. Chystá se přitom v atmosféře, kdy na východní hranici EU je všechno, jen ne klid. To, jak summit probíhal a čeho dosáhl, zhodnotí analytici Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček a Michal Lebduška při další diskuzi z cyklu “AMO Talks”.

AMO Talks: COP26 v Glasgow – na čem se státy dohodly za minutu dvanáct?

11. listopadu v 18 hodin

Zástupci všech zemí světa jednají v těchto týdnech ve skotském Glasgow na konferenci OSN o tom, jak ochránit planetu před katastrofickými důsledky globálního oteplení. Na konferenci COP26 je i analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Romana Březovská. Při další diskuzi z cyklu “AMO Talks” přiblíží přímo z Glasgow, jak konference probíhá, jaké budou její závěry, jaké úkoly před jednotlivými státy nyní stojí a co výsledná dohoda znamená pro Českou republiku.

Ruské parlamentní volby 2021: zlom pro další směřování země

20. září v 18 hodin

Od 17. do 19. září budou Rusové volit 450 poslanců Státní dumy ve volbách, které budou skutečně zlomové. Popularita vládnoucí strany Jednotné Rusko prezidenta Putina je podle průzkumů na nejnižší úrovni za poslední dobu. Vláda proto stupňuje kampaň proti opozici a přijala zákony, které znemožňují kandidovat rekordnímu množství lidí. Zásadním způsobem také ztížila možnost nezávislého monitoringu voleb. Jak tyto zákony ovlivní volební klání? Co bude výsledek voleb znamenat pro prezidenta Putina a pro ruskou domácí i zahraniční politiku? Můžeme očekávat radikální zlom pro ruskou společnost? Na tyto otázky odpoví a čerstvé výsledky voleb zhodnotí přednáška Terezy Souškové a Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Izraelské volby po čtvrté

24. března v 18 hodin

Izraelské parlamentní volby v úterý 23. března budou už čtvrté za poslední dva roky. Co je příčinou této bezprecedentní situace? Proč je izraelská politická scéna tak nestabilní? Jak tyto volby ovlivnil covid-19 či nástup nového amerického prezidenta Bidena? A lze po nich čekat stabilizaci politické situace v Izraeli? O tom spolu budou hovořit Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na UK, a Jakub Szántó, zahraniční zpravodaj a moderátor České televize.

 

Kam míří polská katolická církev?

14. dubna v 18 hodin

Polská katolická církev prochází nebývalou krizí. Podle veškerých průzkumů se polská společnost velmi rychlým tempem sekularizuje a církev se těší rekordně nízké důvěře Poláků. Odvrací se od ní především mladá generace Poláků a pomalu se drolí i kult papeže Jana Pavla II. Skandály kolem sexuálního zneužívání, korupce či patologických vazeb na současnou vládu přitom neustávají. Jak se církev, která se v minulosti těšila všeobecné důvěře a byla vnímaná jako jedna z opor boje proti komunismu dostala do této situace a jaké má ve světle těchto problémů perspektivy? K tomu vystoupil v Polsku žijící analytik Michal Lebduška. 

Regionální volby ve Skotsku: Jaké jsou šance, že se Skotsko stane 28. členským státem EU?

6. května v 18 hodin

Nejen o obsazení skotského parlamentu, ale potenciálně i o vypsání referenda o odtržení od Spojeného království budou rozhodovat květnové regionální volby ve Skotsku. Debata s analytikem AMO Kryštofem Krulišem se v den voleb zaměří na otázky, které s nimi souvisejí. Jaké jsou pravomoci skotského parlamentu a jak zapadají do celkového uspořádání Spojeného království? Podle jakého volebního systému Skotové volí? Jaká jsou specifika skotské politické scény a jak je reálné, že výsledek voleb nastartuje proces, na jehož konci by bylo Skotsko samostatný stát a člen EU?

 

Vrbětice, Ukrajina i Navalnyj – jak dál na vztahy EU s Ruskem?

24. května v 18 hodin

Po odhalení, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v říjnu 2014 stála ruská vojenská rozvědka, se vztahy Česka s Ruskem otřásly v základech. Stejně tak nyní postoj k Moskvě přehodnocuje i celá Evropská unie. Lídři evropských států se proto ve dnech 24. – 25. 5. sejdou na summitu, kde se budou věnovat právě i strategické debatě o nastavení dalších vztahů s Ruskem. O současných událostech ve vztahu České republiky i Evropské unie s Ruskem a o tom, co můžeme od evropského summitu očekávat, budou hovořit analytička Martina Heranová a analytik AMO Pavel Havlíček. Moderuje Filip Nerad.

 

 

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: