Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Přednášíme on-line! Přehled proběhlých i nadcházejících přednášek (nejen) pro seniory a seniorky

AMO AMO / Ed. 8. 12. 2021
Přednášíme on-line! Přehled proběhlých i nadcházejících přednášek (nejen) pro seniory a seniorky
foto JEREMY YAP/UNSPLASH

Zde najdete kompletní přehled všech proběhlých i plánovaných přednášek (nejen) pro seniory a seniorky. Přednášky se konají ve spolupráci s organizací Život 90 za finanční podpory Městské části Praha 1.

Nadcházející přednášky:

 

Summit Východního partnerství – nové úkoly pro novou dobu (s Pavlem Havlíčkem a Michalem Lebduškou) | Karoliny Světlé 286/18, 1. patro, učebna č. 2

16. prosince, 17:00

Lídři Arménie, Ázerbajdžánu, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny se 15. prosince po čtyřech letech znovu potkají s představiteli Evropské unie a jejích členských států. Bude to již 6. summit Východního partnerství. Očekává se od něj, že poskytne oživenou vizi spolupráce mezi EU a Východním partnerstvím a představí novou agendu pro nadcházející období. Chystá se přitom v atmosféře, kdy na východní hranici EU je všechno, jen ne klid. To, jak summit probíhal a čeho dosáhl, zhodnotí analytici Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček a Michal Lebduška při další diskuzi z cyklu “AMO Talks”. Sledujte online na našem Facebooku.

 


Proběhlé přednášky:

Dezinformace v Česku i ve světě – odkud se vzaly, čemu máme věřit a co je vlastně pravda (s Dominikem Preslem) | Karoliny Světlé 286/18, 1. patro, učebna č. 2

2. prosince, 14:00

O dezinformacích slyšíme z médií v podstatě neustále. Co si pod tím ale máme vlastně představit? Přednáška analytika Asociace pro mezinárodní otázky Dominika Presla představí, co pojem dezinformace vlastně znamená, jaká je historie dezinformací a proč je pravda někdy relativní a někdy ne. Vysvětlí také, jak fungují informační bubliny, jak se může informacemi manipulovat, jak naše chápání světa ovlivňují sociální sítě a moderní technologie a jak to všechno může do budoucna ovlivnit naši společnost, naši demokracii a nás všechny.

Nutné přihlášení v kanceláři CAS! Vstup zdarma. Zájemci se také mohou připojit virtuálně pomocí aplikace ZOOM – vstup do virtuální místnosti ZDE.

 

Bělorusko (s Pavlem Havlíčkem) | Karoliny Světlé 286/18, 1. patro, učebna č. 2

18. listopadu, 14:00

Co se děje v této „poslední evropské diktatuře“ a jaká je její historie od 90. let? V přednášce se kromě aktuálních událostí dozvíte i o historii, kultuře a běloruštině. Přednáší Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky. Pořádáno za podpory Městské části Praha 1.

Nutné přihlášení v kanceláři CAS! Vstup zdarma. Zájemci se také mohou připojit virtuálně pomocí aplikace ZOOM – vstup do virtuální místnosti ZDE.

Odchod z Afghánistánu: Kontext, dopady a lekce (s Petrem Boháčkem) | Karoliny Světlé 286/18, 1. patro, učebna č. 2
4. listopadu, 14:00

Západ v čele se Spojenými státy letos ukončil svou dvacetiletou přítomnost v Afghánistánu. Jaký dopad mělo celé působení a odchod na postavení USA ve světě? A co znamená v kontextu měnící se globální geopolitiky? O minulosti, současnosti a budoucnosti Západu ve světě s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Petrem Boháčkem. Sledujte na Zoomu přes tento odkaz.

Proč bychom se měli zajímat o Blízký východ (s Matějem Denkem) | Karoliny Světlé 286/18, 1. patro, učebna č. 2
14. října, 14:00

Pokud se člověk podívá na titulky médií, má pocit, že region Blízkého východu je jen konfliktem zmítaná část světa. Ale je tomu opravdu tak? Představuje napětí na Blízkém východě hrozbu pro Evropu? A pokud ano, týkají se místní konflikty nás v Evropě, nebo je Blízký východ příliš daleký? Co s tím případně můžeme udělat my? Jaký by vlastně měl být postoj Evropy a České republiky vůči zemím Blízkého východu? Na tyto a další otázky se bude snažit odpovědět přednáška analytika Matěje Denka z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

100 let komunistické strany Číny (s Filipem Šebokem) | Karoliny Světlé 286/18, 1. patro, učebna č. 2
30. září, 14:00

Komunistická strana Číny (KSČ) letos s pompou slavila sto let od svého vzniku. Jak se podařilo KSČ a čínskému režimu přežít, zatímco většina socialistických režimů na světě, včetně toho v Československu, se zhroutila? Jaké je postavení KSČ v čínské společnosti a jak se jí daří udržovat politickou moc? Co přinesl současný čínský lídr Si Ťin-pching a jakým směrem chce vést stranu (a celou Čínu) na začátku jejího druhého staletí? O těchto a mnohých dalších otázkách bude mluvit Filip Šebok z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Kavkaz (s Terezou Souškovou) | Karoliny Světlé 286/18, 1. patro, učebna č. 2
16. září, 14:00

Arménie, Ázerbájdžán a Gruzie jsou tři postsovětské republiky, které se dnes nachází ve stínu mohutných kavkazských hor. Každá země má svou historii, kulturu, jazyk i náboženství. Dohromady je pojí vzájemné vztahy plné konfliktů i mírného soužití. Přednáška analytičky Terezy Souškové z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se bude věnovat i separatistickým republikám Abcházie a Jižní Osetie nebo konfliktu o Náhorní Karabach.

Americká politika v měnícím se světě
15. prosince, 14:00

Od prezidentství Donalda Trumpa, oslabení vztahů s Evropou, soupeření s Čínou až po domácí nepokoje. Jak se mění Spojené státy a co přinesly prezidentské volby?

Nalaďte si živé vysílání s analytikem Petrem Boháčkem, odborníkem na USA a transatlantické vztahy.

Čína a její zahraniční politika
24. listopadu, 14:00

Čína je nejlidnatější zemí světa, která se díky své rostoucí ekonomice a vojenské síle stává novou supervelmocí. Stále více se proto snaží ovlivňovat mezinárodní politiku a šířit svůj pohled na svět. Česká republika není výjimkou, vztahy a napojení českých politiků, akademiků i podnikatelů na Čínu jsou přitom značně netransparentní. Jak Čína získává v Česku vliv – a jaká by měla být česká reakce?

Dozvíte se v přednášce s analytikem Filipem Šebokem, odborníkem na Čínu.

 

Současné Rusko
3. listopadu 2020, 14:00

Rusko je největší zemí světa, která se rozkládá na dvou kontinentech, pokrývá 11 časových zón a na jeho území žije okolo 160 různých národů.

V této přednášce se společně s analytičkou Terezou Souškovou budeme zabývat současným politickým systémem Ruska, ukážeme si, jak se Vladimir Putin stal skutečným ruským carem a jak se Rusko celkově změnilo od dob Sovětského svazu.

Dobývání vesmíru ve 21. století
20. října 2020

Rozvoj technologií zpřístupňuje vesmír nejen novým státům ale i soukromým firmám. Plány na osidlování Měsíce, lety na Mars, k asteroidům či létání světelnou rychlostí již mají konkrétní obrysy. Na pozadí narůstajících kosmických ambicí ale vidíme bobtnající rivalitu mezi USA a Čínou, či revoluční technologie v rukách soukromých společností a miliardářů.

Jaké jsou hlavní kosmické programy a vize pro zbytek 21. století?
Jakou roli v nich hraje Česká republika a Evropa? Bude vesmír další doménou velmocenského boje, korporací nebo celého lidstva?

O tom jste mohli diskutovat s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky Petrem Boháčkem živě na našem Facebooku.

Za pomoc s propagací děkujeme Centru celoživotního vzdělávání.

 

 

Tagy
Tagy
digitální agenda 95
vzdělávání 397
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: