Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Propojení V4 a dalších regionálních expertních sítí & výzkumný potenciál pro budoucí koalice v EU: V4 a severské státy

AMO AMO / Ed. 11. 5. 2022
Propojení V4 a dalších regionálních expertních sítí & výzkumný potenciál pro budoucí koalice v EU: V4 a severské státy
foto TANYA TULUPENKO / UNSPLASH

Visegrádská skupina (V4) patří mezi koalice států, které mezi sebou mají úzký vztah. Pro její pozici v EU by však bylo přínosné rozšíření spolupráce s dalšími regionálními uskupeními a vytváření nových aliancí. Tento paper se proto věnuje potenciálu partnerství mezi státy V4 a skandinávskými členy EU.

Autoři shrnují probíhající vztahy V4 a severských zemí, zejména se ale zabývají potenciálem konkrétních platforem pro spolupráci mezi oběma skupinami a uvádějí závěry a doporučení, jak tato partnerství posílit. Mezi tyto oblasti patří východní partnerství a Rusko, bezpečnost a obrana, energetická bezpečnost, jaderná energie, obnovitelné zdroje, klimatická změna, lesnictví, dopravní infrastruktura, Frontex a
migrace, hospodářství, malé a střední podniky, věda a výzkum a budoucnost evropské integrace.

Podobný názor sdílejí severské státy i země V4 v oblastech soudržnosti a spolupráce EU, do určité míry mají také obdobné vnímání hrozeb. Konkrétní možnosti spolupráce pak mohou najít nejsnáze v otázkách energetické bezpečnosti, podpory demokracie v zemích Východního partnerství a obranné spolupráci.

Autory tohoto briefing paperu jsou Wojciech Przybylski, Kamil Jarończyk a Edit Zgut z Res Publica Foundation / Visegrad Insight.

BRIEFING PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Maďarsko 238
Polsko 921
Slovensko 233
Visegrádská skupina 537
Česká republika 2782
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: