Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Masarykova debata o přijetí eura? Boj na ostří nože!

AMO AMO / Ed. 17. 2. 2016
Masarykova debata o přijetí eura? Boj na ostří nože!

V sobotu 13. února proběhlo na půdě Vysoké školy ekonomické IV. přípravné setkání Pražského studentského summitu, jehož hlavním tématem dopoledního programu byla otázka přijetí společné evropské měny v České republice. Řečníci v debatě měli za úkol přesvědčit co nejvíce účastníků o svém pohledu na věc.

KDO BY DNES JEŠTĚ ZASTÁVAL PŘIJETÍ EURA?

Zastánce české koruny Jan Skopeček se v úvodu debaty divil, kdo by v dnešní době ještě mohl hájit přijetí eura. Většina studentů s jeho názorem souhlasila a Radka Špicara to tedy stavělo do nelehké situace. Podle něj je pohled na euro jasný; buďto jste u stolu, nebo na stole. Je tedy třeba podílet se na rozhodování o společné měně a mít možnost ovlivnění jejího vývoje.

Program IV. přípravného setkání

Stáhnout

KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ

Po téměř dvouhodinové argumentaci mohli účastníci znovu vyjádřit svůj názor. Nadpoloviční většinu z nich přesvědčil svými argumenty pro přijetí společné evropské měny Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy. Po skončení debaty komentoval svou účast na Pražském studentském summitu:

Jsem nadšený. Z toho, že je tu tolik mladých lidí v sobotu ráno, že projekt funguje i po dvaceti letech, i z dotazů účastníků a nemůžu nepřiznat, že i z přesvědčení publika. Je pro mě příjemné zjištění, že po vyložení argumentů lze přesvědčit i euroskeptické publikum.

Radek Špicar

Po závěru debaty můžeme najít snad jedinou shodu debatujících. Druhý řečník Jan Skopeček, člen výkonné rady ODS se vyjádřil v podobném duchu: „Jsem velmi rád, že jsem mohl strávit sobotní dopoledne s velkou skupinou mladých lidí, kteří jsou schopni diskutovat na poměrně sofistikované úrovni o takových věcech, jako je přijetí společné měny. Je dobře, že se mladí lidé setkávají a věnují se vážnějším tématům.“

Poté se již účastníci rozešli na další semináře týkající se Evropské unie a na vlastní program v orgánových částech.

Fotografie z IV. přípravného setkání již brzy naleznete na našem Flickru.

 

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: