Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Vytváření pročínské agendy v Česku: aktéři, jejich role a vazby

Ivana Karásková Ivana Karásková / Ed. 11. 6. 2018

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) dnes zveřejňuje výsledky mapování českých politických a ekonomických elit a jejich vazeb na Čínu.

Nejvýznamnější novinkou projektu je bezpochyby nová interaktivní mapa vazeb, kterou odedneška můžete nelézt na webových stránkách projektu.

Prostřednictvím online mapy, která vizualizuje vztahy mezi klíčovými českými politickými a ekonomickými aktéry s vazbou na Čínu, lze snadno vysledovat uzly, kolem nichž se vazby větví. Ty představují „političtí podnikatelé“ a malé množství osobními vazbami navzájem propojených institucí.

Zajímavým vhledem do fungování českých politických elit je i analýza politických stran věnující se jejich vztahu k pročínské politice.

Většina politických stran přijala pročínskou orientaci české zahraniční politiky. Pouze KDU-ČSL, TOP 09 a STAN byly vůči Číně převážně negativní. ODS, KSČM, SPO vykazovaly v médiích více či méně zřetelnou afinitu vůči Číně. Hnutí ANO bylo k čínské otázce pozoruhodně pasivní. Za samostatnou zmínku stojí ČSSD, jež se stala jakýmsi pomyslným inkubátorem politiků a podnikatelů (nebo jejich kombinací), kteří jsou spojeni se současnou pročínskou politikou,“ říká Ivana Karásková, autorka studie a koordinátorka projektu.

Studie obsahuje i jednotlivá doporučení. Jedním z nich je také potřeba zvýšení průhlednosti česko-čínských vztahů, či představení obecných politických a ekonomických cílů, jichž chce Česká republika ve vztahu k Číně dosáhnout.

Ze současného fungování česko-čínských vztahů lze dovodit obecnější potřebu zvýšit transparentnost zapojení českého byznysu do formulování a prosazovaní zahraniční politiky, včetně pravidel pro účast podnikatelů na oficiálních zahraničních cestách. Posilování ekonomické diplomacie je obecně zcela v pořádku, ale její přínosy se ztrácejí, pokud není přístup k ní rovný pro všechny subjekty, které mají o její využití zájem.

Kromě samotných výsledků mapování shrnuje policy paper výsledky ročního výzkumu na téma, jak informují česká veřejnoprávní i soukromá média o Číně a kdo a jak se v médiích o Číně vyjadřuje.

Závěry ve formě policy paperu v českém jazyce naleznete ke stažení níže, interaktivní mapa s vizualizací vazeb je k dispozici zde.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
ekonomika 914
mezinárodní obchod 350
Česká republika 2543
Čína 781
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: