Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Central Europe for Sale: The Politics of China’s Influence

Ivana Karásková Ivana Karásková / Ed. 1. 5. 2018

První policy paper ChinfluenCE shrnuje výsledky mediální analýzy, která zkoumala obraz Číny v České republice, na Slovensku a v Maďarsku.

Na základě více než 7700 textů ve třech jazycích jsme zjistili, odkud pochází většina informací, které o Číně máme, kdo vytváří mediální obraz Číny a jak tento obraz vypadá. Současně s tím paper přináší první výsledky analýzy nejvýznamnějších aktérů, kteří se vyjadřovali k Číně, a jejich vzájemných vazeb. Díky komparativnímu charakteru projektu  je možné určit, jak se jednotlivé země vyjednávají s razantnějším vstupem Číny do středoevropského prostoru a jakou strategii vůči nim uplatňuje Čína.

Policy paper kromě výsledků výzkumu přináší také řadu doporučení pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, z nichž mnohá jsou aplikovatelná i pro další evropské země.

„Česká média, ve srovnání se slovenskými i maďarskými, vykazují značnou míru resilience vůči narativu, který líčí Čínu jako jedinečnou ekonomickou příležitost a který v Čechách šíří některé politické a ekonomické elity. Česká média byla k Číně značně kritická a vybírala si témata, typu lidská práva nebo Tibet, která nejsou u našich sousedů tak výrazně zastoupena. Analýza ChinfluenCE však ukázala, že kritika Číny prudce klesá se změnou vlastnictví médií – na případu TV Barrandov a Týdne je vidět, že v okamžiku, kdy do média vstoupil čínský spoluvlastník, klesla kritika Číny na nulu,“ píše Ivana Karásková, hlavní koordinátorka projektu.

Mezinárodní projekt ChinfluenCE je realizován za laskavé podpory National Endowment for Democracy (NED).

POLICY PAPER Ke stažení

Central Europe for Sale: The Politics of China’s Influence
Ivana Karásková, Richard Q. Turcsányi, Tamas Matura, Matej Šimalčík Stáhnout
Tagy
Tagy
Maďarsko 240
Slovensko 233
Česká republika 2792
Čína 1011
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: