Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Prezidenti a vlády odcházejí, Číňané zůstávají

Ivana Karásková Ivana Karásková / Ed. 24. 1. 2018

Ivana Karásková vydala před druhým kolem prezdentských voleb reflexi na české vztahy s Čínou.

V debatě prezidentských kandidátů se problematika vztahů s Čínskou lidovou republikou smrskla na souboj o to, zda se Česká republika postaví “k východu čelem” pod vedením Miloše Zemana, nebo se otočí “k východu zády” v případě výhry Jiřího Drahoše. Realita je – jak to tak už bývá – poněkud méně černobílá.

I pokud by vyhrál Jiří Drahoš, obchodní dohody a vztahy s Čínou budou pokračovat v zajetých kolejích. Patrně ubydou prezidentské cesty do Číny, patrně zmizí z okruhu prezidentových poradců kontroverzní pan Jie Ťien-ming z CEFC, patrně nebude pročínská lobby tolik vidět a slyšet. Nedá se ale očekávat, že Čína zázračně zmizí z (geo)politické mapy a její přítomností v mezinárodním systému se Česko nebude muset zabývat. Jakýkoli prezident a jakákoli vláda, ať už ji bude sestavovat Andrej Babiš nebo někdo jiný, by se měla zaměřit na systémové problémy, které Česká republika má ve vztahu k Číně a které ignorovala i během období “čínských námluv” prezidenta Zemana.

Původní vydání: Prezidenti a vlády odcházejí, Číňané zůstávají

Přejít
Tagy
Tagy
Česká republika 2757
Čína 872
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: