Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se ke Klimatýmu: hledáme nové analytiky a analytičky

Čína v Parlamentu České republiky v letech 1993-2018

Alžběta Bajerová Alžběta Bajerová / Ed. 2. 8. 2019

Policy paper Čína v Parlamentu České republiky v letech 1993-2018 představuje výsledky historicky první komplexní analýzy českého parlamentního diskurzu o Číně a jeho proměny od za posledních 25 let.

Výzkum se soustředí na postoje českých političek, politiků a politických stran vůči Číně. Mezi nimi dále identifikoval klíčové aktéry určující podobu diskurzu o Číně, a také témata, která ve vztahu k Číně tito aktéři nastolují. K tomu byla analyzována data z více než 550 přepisů plenárních zasedání Parlamentu České republiky, v nichž Čína figuruje.

Výsledný text ukazuje, jak turbulentním vývojem česká politická debata o Číně prošla. Zatímco v první dekádě od roku 1993 se Čína pohybovala na samotném okraji politického zájmu, v posledních letech je stále častěji přítomná v parlamentních diskusích. Ty se staly více diverzifikovanými, věcnými a konkrétními.

Změna ve vnímání Číny na půdě parlamentu na jednu stranu rozproudila potřebnou debatu o čínské zahraniční politice a čínských ambicí v České republice a regionu střední a východní Evropy. Na druhou stranu však tato debata často zůstává v zajetí ideologicky podbarvených klišé. Její linie ovšem, oproti tradičnímu předpokladu, nevede podle rozdělení na pravici a levici, nýbrž na vládnoucí a opoziční strany.

Mapování diskurzu v tomto ohledu potvrdilo předpoklad, že hlavním pozitivně vnímaným aspektem vztahů s Čínou jsou investice z její strany a zisk přístupu na lukrativní čínský trh pro české firmy a investory. Negativně je naopak vnímáno porušování lidských práv v Číně, zahraniční politika českého státu v období vlády Bohuslava Sobotky a čínský přístup vůči České republice. Čína je také velmi často zmiňovaná v geopolitickém kontextu coby jeden z nejdůležitějších globálních hráčů.

Na základě zjištění výzkum uvádí set doporučení pro politické strany a klíčové aktéry. Debatu o Číně je třeba co nejvíce deideologizovat a přestat ji používat pouze jako nástroj k získání politických bodů. Politické strany by se též měly vyvarovat vnímání lidských práv a ekonomické diplomacie jako dvou vzájemně se vylučujících kategorií.

POLICY PAPER Ke stažení

Čína v Parlamentu České republiky v letech 1993-2018
Alžběta Bajerová, Ivana Karásková Stáhnout
Tagy
Tagy
ekonomika 997
lidská práva 486
mezinárodní obchod 401
Česká republika 2744
Čína 867
česká zahraniční politika 1197
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: