Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Výroba biopaliv a její dopady na českou krajinu

Martin Abel Martin Abel / Ed. 27. 9. 2022
Výroba biopaliv a její dopady na českou krajinu
foto PAZ ARANDO/UNSPLASH

Současná vláda stojí před úkolem na jednu stranu budovat obnovitelné zdroje energie, na stranu druhou chránit přírodu a krajinu. Kritika dopadů OZE na českou krajinu je však zavádějící, pokud přehlíží efekty pěstování dosud nejvýznamnějšího alternativního zdroje energie: biopaliv.

Tento research paper se zaměřuje na vybraná biopaliva první generace, jmenovitě řepku, kukuřici, pšenici, cukrovou řepu a tritikále. Důsledně a metodologicky otevřeně počítá jejich energetickou bilanci a územní stopu. Energetická bilance sleduje rozdíly mezi energií bionafty, bioetanolu a bioplynu (spotřebovaných buď ve spalovacím motoru, nebo kogenerační jednotce) a energií vloženou do pěstování a zpracování plodin potřebných na jejich výrobu. Následně počítá, kolik hektarů bylo plodinami s primárně energetickým účelem zabráno v roce 2021. To je podstatné, protože intenzivní zemědělská výroba je spojená s dlouhodobě sledovanými negativními jevy, mj. nízkou retencí vody, erozí půdy, ztrátou organického uhlíku apod.

Studie uzavírá, že biopaliva první generace si loni vyžádala téměř 12 % orné půdy v ČR, ačkoli pokryla přibližně pouze 0,8 % konečné spotřeby energie. Přestože studie přesně nekvantifikuje systémové náklady na akumulaci elektrické energie ze slunečních nebo větrných elektráren, jakož i náklady spojené s materiálovou náročností čisté energetiky, studie shrnuje, že OZE jsou s vysokou pravděpodobností výrazně efektivnějším využitím půdy než biopaliva první generace. To ale platí jen v kontextu, že budoucnost by měla být věnována především dekolonizaci české krajiny. Ať už vláda vsadí na jakýkoli moderní zdroj energie (vč. jaderné energie), zůstává nesporné, že k biopalivům první generace existují méně nákladné alternativy a jejich veřejná podpora by měla být přehodnocena.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 3451
ekonomika 1024
energetika 474
zemědělství 38
Česká republika 2792
životní prostředí 330
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: