Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Parlament nedělá pro zelenou tranzici Česka dost, shodují se dvě třetiny českých odborníků

Vendula Kazlauskas Vendula Kazlauskas / Ed. 25. 7. 2023
Parlament nedělá pro zelenou tranzici Česka dost, shodují se dvě třetiny českých odborníků
Zdroj: Shuterstock, autorka: Nina Buday

Šest z deseti (63 %) českých odborníků označuje úsilí parlamentu při implementaci opatření v rámci Zelené dohody pro Evropu za nedostatečné. Nejvýznamnější překážkou je nedostatek konsensu napříč politickým spektrem o prioritách dohody. Většina expertů (79 %) naopak hodnotí snahu organizací občanské společnosti o pokrok v Česku jako dobrý.

Aby nastavený směr zelené tranzice EU pokračoval i po roce 2024, bude naprosto zásadní jeho přijetí občany. K tomu je ale potřeba i zapojení politiků, kteří by měli pomáhat vysvětlovat základní fakta o změně klimatu a o příležitostech i výzvách, které Česku a EU přináší,” říká Vendula Kazlauskas, analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Data pochází z třetího vydání Barometr Zelené dohody pro Evropu, který zpracoval bruselský Institut pro evropskou politiku životního prostředí (IEEP). Za Českou republiku na něm spolupracovala Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Výzkum shromažďuje postoje více než 600 evropských odborníků na udržitelný rozvoj. Letošní vydání Barometru se zaměřilo na posouzení odolnosti klimatické politiky v případě změn na politické scéně v členských státech po volbách do Evropského parlamentu. Průzkum se soustředil na řadu klíčových politických otázek hodnotících různé oblasti politiky a implementaci Zelené dohody pro Evropu.

Celkově jsou evropští odborníci ohledně budoucnosti Zelené dohody pro Evropu optimističtí. Celkem 61 % z nich uvedlo, že klimatická agenda zůstane klíčovým tématem i po evropských volbách. Až 73 % respondentů ale vidí nedostatečný závazek vlád členských států jako nejobtížnější překážku pro naplnění evropských klimatických ambicí. Více než polovina (56 %) dotázaných odborníků vnímá, že instituce Evropské unie tyto ambice promění v legislativu a dokáží dosáhnout jejího schválení (viz. graf 1).


Současná vláda v průběhu českého předsednictví dosáhla pokroku v několika návrzích z balíčku Fit for 55”. Přijala i řadu mimořádných opatření k řešení energetické krize. Příkladem je mimořádná daň pro energetické společnosti. Čeští odborníci jsou ale celkově k české politické reprezentaci pesimističtí. Pouze jeden odborník uvedl, že je ohledně příštích celostátních voleb a jejich vlivu na politiky Zelené dohody optimistický. 

Barometr ale odhalil, že dvě třetiny českých expertů (67 %) očekávají, že se národní vláda zaváže k pokračování agendy evropské Zelené dohody,” doplňuje Kazlauskas (viz. graf 2). Nezbytné je podle odborníků, aby byla zelená transformace sociálně spravedlivá. Jako jednu ze dvou oblastí, na které by se měla EU zaměřit pro zvýšení podpory zelené transformace, vybralo sociální aspekt Zelené dohody 71 % českých respondentů. To je výrazně více než v dalších zemích EU. Zvláště pro Českou republiku jako průmyslovou zemi je zajištění sociálně spravedlivé tranzice klíčové,” říká Kazlauskas.

Z průzkumu od analytického ústavu STEM víme, že s názory expertů se částečně shodují i názory veřejnosti. Česká veřejnost je v oblasti Zelné dohody pro Evropu v první řadě málo informovaná. Zároveň u ní panuje strach z rychlosti, s kterou se zelená politika v Česku přijímá. Kombinace nedostatečné informovanosti a mizivé komunikace ze strany vlády dává šanci uspět hlasitým kritikům Zelené dohody pro Evropu,” doplňuje Filip Hanka, ředitel projektu České zájmy v EU

Evropský barometr Green Deal zpracovává a zveřejňuje Institute for European Environmental Policy (IEEP) spolu s poskytovatelem průzkumu, společností Savanta. Celá studie je k dispozici ZDE.

Tagy
Tagy
Evropa 3452
Evropská unie 2223
klima 52
Česká republika 2793
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: