Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme projektového manažera/manažerku.

Bezpečnost a udržitelnost ČR: Hrozby, výzvy, dilemata

Ondřej  Kolínský Ondřej Kolínský / Ed. 11. 9. 2023
Bezpečnost a udržitelnost ČR: Hrozby, výzvy, dilemata
Autor: Tomertu, Zdroj: Shutterstock

Bezpečnost a udržitelnost byly dlouho studovány a operacionalizovány odděleně a na základě odlišných východisek uvažování o strategických zájmech nebo modelech spolupráce. Ačkoli se různá pojetí dosud vyjevují v některých pasážích českých strategických dokumentů, s postupujícím časem je jasně patrná konvergence a snaha o holistické uchopení těchto témat.

Tato studie nabízí východiska pro další propojování obou oblastí na základě analýzy současného stavu a rešerše související akademické literatury posledních let. Výchozím bodem je systémový přístup Strategického rámce ČR 2030. Na základě zmapování jím identifikovaných hrozeb a souvisejících provazeb jsou do analytického rámce přidávány další relevantní jevy a nově zjištěné kauzality diskutované v odborné literatuře.

Z těchto vztahů pak vystupují synergie (synergies), dilemata (trade-offs) a zpětnovazební smyčky (feedback loops). Vedle propojení udržitelnosti a bezpečnosti prostřednictvím konkrétních vybraných oblastí je v této studii přiblížena rovněž problematika sekuritizace vztahů mezi nimi a potenciální rizika, která přináší.

Jako odpověď na složitost těchto vztahů a nemožnost zcela předcházet jednotlivým hrozbám se v akademické i politické diskuzi stále častěji objevuje koncept odolnost (resilience). Studie ho pojímá zejména na základě kategorií vlastnosti, procesu a výsledku. Tento přístup následně pomáhá rozlišovat různé typy odolnosti podle uchopení ve stávajících strategických dokumentech a doplňuje je doporučeními z literatury. 

Analýza vznikla v rámci projektu mechanismy prosazování principů udržitelného rozvoje ve státní správě s reg. č. CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_019/00014042 spolufinancovaným z EU. 

 

 

POLICY PAPER Ke stažení

Bezpečnost a udržitelnost ČR: Hrozby, výzvy, dilemata
Ondřej Kolínský, Romana J. Březovská, Marek Baroň Stáhnout
Tagy
Tagy
mezinárodní bezpečnost 1405
migrace 458
Česká republika 2792
česká bezpečnostní politika 389
životní prostředí 330
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: