Ruská invaze na Ukrajinu a s ní spjaté překážky pro vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny narušují světové trhy, vytváří tlak na dodávky a zásoby obilí a následně na ceny potravin. Pokračování vývozu obilí a dalších potravin v co nejvyšší možné míře je otázkou solidarity jak s Ukrajinou, tak se státy, které jsou vůči potravinové nejistotě nejzranitelnější.
Překážky pro vývoz potravin z Ukrajiny se mezinárodní společenství snaží řešit rozvojem alternativních exportních tras. Jsou jimi např. Trasy solidarity mezi EU a Ukrajinou, které umožňují Ukrajině vyvážet přes sousední země po silnici, železnici a vnitrozemských vodních cestách. Dočasné řešení nabídla i tzv. Obilná dohoda, které umožnila vývoz přes Černé moře, Rusko ji ale odmítlo prodloužit v červenci 2023. Na důležitosti nyní stále nabírá humanitární koridor podél západního pobřeží Černého moře.
Širší dopady šoků souvisejících s překážkami pro vývoz z Ukrajiny se projevují po celém světě. Nejvíce však dopadají na státy, které jsou vůči potravinové nejistotě nejzranitelnější, což určuje celá řada faktorů, včetně závislosti na dovozu obilí, obchodní bilance se zemědělskými produkty, rozšíření podvýživy či politické stability v dané zemi.
Tento factsheet pojednává o vývoji exportních tras z Ukrajiny během války a o faktorech, které určují zranitelnost států vůči potravinové nejistotě. Navrhuje také doporučení pro decision-makery.