Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

Scénář společenské transformace pro udržení globálního oteplení pod 1,5 °C: představení, reflexe, kritika

Tomáš Jungwirth Březovský Tomáš Jungwirth Březovský / Ed. 4. 1. 2024
Scénář společenské transformace pro udržení globálního oteplení pod 1,5 °C: představení, reflexe, kritika

Ve světle zpráv o prohlubující se klimatické krizi nabývá na významu otázka, jak je dosažení potřebných redukcí emisí skleníkových plynů v souladu s cíli Pařížské dohody představitelné v současném socioekonomickém a mocenském uspořádání, a jaké jeho změny jsou případně myslitené.

Většina scénářů mapujících budoucí globální emise skleníkových plynů se soustředí na technologické proměnné a nebere dostatečně do úvahy možné společensko-politické změny a jejich dopady na emisní bilance. Navíc často ani transparentně nezohledňují otázky globální spravedlnosti.

Studie autorského kolektivu Kai Kuhnhenn, Luis Costa, Eva Mahnke, Lisa Schneider a Steffen Lange „A Societal Transformation Scenario for Staying Below 1.5 °C“ z roku 2020 nabízí opačný přístup k budoucím emisím založený na společenských proměnách a související změně spotřebních a výrobních vzorců. V tomto policy briefu zmíněnou studii představujeme včetně klíčových sektorových předpokladů a zároveň ji podrobujeme reflexi ze strany českého vědce Radima Tolasze a vědkyně Zuzany Harmáčkové. Představení studie doplňujeme o konkrétní emisní scénáře pro Česko založené na totožném emisním modelu, s nimiž již několik let pracujeme. I v jejich případě hrají podstatnou roli otázky po naplňování základních potřeb a možných „zbytných“ aktivitách s negativním dopadem na životní prostředí.

Shoda panuje na tom, že Scénář společenské transformace představuje užitečný vstup pro nastartování společenské debaty o možných klimatických řešeních a jejich návaznosti na zlepšování kvality života v Česku, a to napříč různými částmi společnosti. Ilustruje, že nestačí vědět, co je potřeba změnit, ale také rozmýšlet, jak potřebných změn dosáhnout.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropská unie 2222
ekonomika 1024
životní prostředí 330
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: