Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Článek 6 Pařížské dohody chybějící díl do skládačky světové klimatické akce

Romana Březovská Romana Březovská / Ed. 18. 2. 2020

Globální změna klimatu představuje bezprecedentní výzvu civilizačních rozměrů. Má-li dojít k zásadnímu snížení vypouštění skleníkových plynů na celosvětové úrovni, je nezbytné, aby se státy dohodly na spravedlivém sdílení odpovědnosti, byly schopny se vzájemně motivovat ke zvyšování ambicí a zároveň pozvedly stávající rozsah a podobu mezinárodní spolupráce.

Přestože již koncem roku 2015 nalezlo 195 států světového společenství shodu na textu Pařížské dohody o změně klimatu a o rok později došlo k jejímu vstupu v účinnost, některé její části zůstávají nadále otevřené či nevyjasněné. Příslovečným chybějícím dílkem skládačky světové klimatické akce je článek 6. Jeho smyslem je především vybudování přeshraničních tržních mechanismů napomáhajících státům v naplnění jejich vnitrostátně stanovených příspěvků ke snižování emisí skleníkových plynů.

Cílem policy paperu je přiblížit českému publiku smysl tržních a souvisejících mechanismů v kontextu globální klimatické akce s důrazem na stále probíhající vyjednávání o podobě implementace čl. 6 Pařížské dohody. Policy paper tyto mechanismy nejprve zasazuje do souvislosti s klíčovými principy mezinárodní spolupráce, poté shrnuje historii jejich vývoje a v neposlední řadě nastiňuje dynamiku mezinárodních vyjednávání a nabízí čerstvé poznatky ve vztahu k právě ukončeným madridským jednáním.

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
životní prostředí 291
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: