Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme 2 analytiky / analytičky.

TZ – Analytici dali české zahraničí politice trojku, kritizují její pasivitu, na které vydělali Zeman s Babišem

AMO AMO / Ed. 22. 3. 2017

22. března 2017, PRAHA – Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) hodnotí již pojedenácté českou zahraniční politiku ve výroční publikaci Agenda pro českou zahraniční politiku 2017. Česká diplomacie podle ní není schopná adekvátně reagovat na aktuální problémy ve světě. Důležitým otázkám se věnovala pozdě a v obvykle silných tématech, jako jsou lidská práva nebo sousedská politika, byla nevýrazná. Prostor uvolněný ČSSD vyčerpanou vnitřními spory zaplnily zejména dvě osobnosti: Miloš Zeman a Andrej Babiš.

Publikaci si můžete stáhnout ZDE

Analytici nejhůře hodnotí visegrádskou spolupráci, azylovou a migrační politiku, přístup k syrskému konfliktu a vztahy s Ruskem. „Podstatnou měrou se o nečitelnost pozice ČR k Rusku zasadil prezident Zeman. Zveličováním negativních dopadů sankcí na naši ekonomiku, ospravedlňováním anexe Krymu či vřelými kontakty s ruskými politiky prezident opakovaně podrýval vládní linii.“

Kladně byly hodnoceny vztahy s Německem a Polskem. Nad hojně diskutovanou relací s Čínou zůstává naopak otazník. Po více než čtyřech letech posilování spolupráce s Čínou bez větších přínosů pro českou ekonomiku není jasné, proč je pro Česko udržování nadstandardních vztahů právě s touto zemí tak výhodné,“ uvádějí experti.

Česká diplomacie se citelnější snahou nebo konkrétní iniciativou vedoucí k uklidnění mezinárodního prostředí v loňském roce nevyznamenala. Nejenže Česko nebylo v zahraniční politice aktivní, ale často nepředvídatelné až obstrukční jednání spíše oslabovalo existující partnerství, jak dokládá například přístup k migrační politice – podpora uzavření tzv. balkánské trasy aniž by byla uzavřena dohoda s Tureckem a blokování reformy unijní migrančí a azylové politiky.

AMO upozorňuje také na to, že politická reprezentace šla ve svém vystupování často na ruku náladám veřejnosti. Politici by měli mít na paměti, že pokud chtějí Českou republiku zdárně provést dnešní turbulentní dobou, budování ustrašené společnosti jim z dlouhodobého ani krátkodobého hlediska nepomůže,“ uvádějí editoři publikace Vít Dostál a Tereza Jermanová.

Hodnocení všech dílčích tematických a regionálních okruhů naleznete na konci tiskové zprávy. Hlavní zjištění jsou k dispozici také v naší přehledné infografice.

Prezentace publikace proběhne v rámci debaty, kterou pořádáme dnes, 22. března od 17:00 v Braunově domě, Karlovo náměstí 24, v Praze. Diskutovat s autory budou Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, Jakub Dürr, náměstek ministra zahraničí, a Kateřina Šafaříková z Respektu.

AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Tento přední český think-tank není spjat s žádnou politickou stranou ani ideologií. Podporuje aktivní přístup k zahraniční politice, poskytuje nestrannou analýzu mezinárodního dění a otevírá prostor k fundované diskusi. Agenda pro českou zahraniční politiku hodnotí hlavní události zahraniční politiky předešlého roku a obsahuje doporučení pro rok následující.

KE STAŽENÍ

Tagy
Tagy
tisková zpráva 18
Česká republika 2793
česká evropská politika 802
česká zahraniční politika 1302
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: