Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Do týmu čínských projektů hledáme komunikačního manažera/manažerku.

Politici řeší, kolik nás bude stát unijní předsednictví, ale co bychom při něm mohli prosadit, je nezajímá

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 10. 11. 2020
Politici řeší, kolik nás bude stát unijní předsednictví, ale co bychom při něm mohli prosadit, je nezajímá
foto SARA KURFESS/UNSPLASH

Úřad vlády vyhlásil veřejnou konzultaci k prioritám předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, kterého se naše země ujme ve druhé polovině roku 2022.

Snahu otevřít debatu o tom, čeho vlastně v čele Evropy chceme dosáhnout, je třeba ocenit. Veřejná konzultace k tomu ale nestačí – klíč k českým prioritám v EU mají politici, kteří by se mu měli více věnovat. Předsednictví je skvělou příležitostí jak pro Česko, tak nakonec i pro jejich kariéry. Jenže zatím nic nenasvědčuje tomu, že by si to naši představitelé uvědomovali.

První české předsednictví v roce 2009 si budeme navždy spojovat s úspěšným řešením plynové krizepádem vlády Mirka Topolánka v jeho průběhu a začátkem politické dráhy Jana Fischera. To druhé proběhne již podle pravidel stanovených Lisabonskou smlouvou, která zavedla stálé předsednictví v Evropské radě (předseda Evropské rady, toho času Charles Michel) a v evropské zahraniční politice (Josep Borrell). Český premiér nebo premiérka tak nebudou řídit jednání se svými protějšky a o stejnou výsadu přichází šéf či šéfka české diplomacie. Přesto má předsedající stát ve svých šesti měsících příležitost do značné míry ovlivňovat, co se v Unii dojedná.

(…) Předsednictví je rovněž příležitostí přiblížit Evropskou unii občanům. Ukážeme-li, že se Česká republika na evropské integraci pozitivně podílí, můžeme se dočkat větší důvěry v Evropskou unii. Poselství zdůrazňující český vklad do evropské politiky by nabídlo vhodný „protinarativ“ vůči obvyklé úkorné sebeprezentaci Čechů v Evropě jako slabých a marginalizovaných.

Předsednictví samozřejmě ovlivní kromě aktuálního dění v EU a ve světě i vnitropolitický vývoj v České republice. České předsednictví v Radě EU má proběhnout jen několik měsíců po řádných parlamentních volbách a v době kampaně před volbami prezidentskými. Vzhledem k roztříštěnosti a vyhraněnosti české politické scény je nezbytné počítat i s variantou mnohaměsíčních vyjednávání o sestavení nového kabinetu a vypjatou politickou atmosférou. Politická stabilita by přitom měla být pro toto období vyšším společným zájmem. Kromě zahájené veřejné konzultace je proto nezbytné, aby vláda již v době přípravy projednala i s demokratickou opozicí, čeho chce dosáhnout.

Více se dočtete v článku pro DeníkN.

Původní vydání: Politici řeší, kolik nás bude stát unijní předsednictví, ale co bychom při něm mohli prosadit, je nezajímá

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3451
Evropská unie 2222
Česká republika 2792
česká evropská politika 801
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: