Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Začalo přijímací řízení Pražského studentského summitu!

Zuzana Lizcová (AMO) pro Patria.cz: Rakušané zůstávají rozděleni a předčasné volby na stole

Zuzana Lizcová Zuzana Lizcová / Ed. 6. 12. 2016

Proti öxitu, osobním útokům, obratu od zacílení Rakouska na západ. I tak hodnotí v rozhovoru pro Patria.cz rakouské prezidentské volby analytička Asociace pro mezinárodní otázky a expertka na německy mluvící země, Zuzana Lizcová. Opakované volby řadu Rakušanů zmobilizovaly, přesto země zůstává rozpolcena a předčasné parlamentní volby na stole, varuje.

Průzkumy před opakovanou volbou prezidenta v Rakousku naznačovaly její velmi těsný výsledek, realitou je přesvědčivé vítězství Alexandera van der Bellena, proevropského kandidáta Zelených. Kde vidíte hlavní důvody výsledku?

Za Alexandera van der Bellena se postavila široká koalice rakouských politických stran, osobností kulturního života i desetitisíce aktivistů, kteří se spojili, aby zabránili nástupu kandidáta FPÖ do funkce hlavy státu. Jiní občané byli naopak mimořádně dlouhou kampaní unaveni. Některé rušily osobní útoky, kterých se Hofer a jeho spolustraníci v závěru kampaně proti Van der Bellenovi stále častěji dopouštěli, další mohli být například znepokojeni jeho úvahami o možnosti öxitu, vystoupení Rakouska z Evropské unie. Tato myšlenka je v zemi velmi nepopulární.

Může přijít nové zpochybnění výsledku volby?

FPÖ jasně prohlásila, že výsledek tentokrát nenapadne a Hofer uznal svoji porážku. Nedá se očekávat, že by strana a její poražený kandidát své slovo porušili. Proti výsledku se samozřejmě může odvolat někdo jiný, ale otázkou je, zda by měl šanci na úspěch. Rakušané se velmi snažili, aby vše proběhlo podle pravidel.

Celý rozhovor si přečtěte na stránkách Patria.cz.

Původní vydání: Zuzana Lizcová (AMO) pro Patria.cz: Rakušané zůstávají rozděleni a předčasné volby na stole

Přejít
Tagy
Tagy
Rakousko 94
volby 1330
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky: