Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Vzpoura ve straně i klesající preference. Brexit nezatápí jen Mayové, horko je i Corbynovi

Kryštof Kruliš Kryštof Kruliš / Ed. 5. 3. 2019

Premiérka Theresa Mayová má za sebou krušný týden – poslanci nejdřív drtivě odmítli její dohodu o brexitu, ve středu ustála hlasování o nedůvěře a ve čtvrtek zahájila vyjednávací kolečko se zástupci opozice, s jejichž pomocí se snaží narýsovat nový návrh. Horké chvilky však zažívá i lídr opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn, který jako jednu z možností, jak se dostat z patové situace, navrhuje referendum. Právě kvůli tomu je však terčem kritiky ve vlastní straně a dolů jde i jeho popularita u veřejnosti.

Corbyn tak lavíruje mezi dvěma stranami, z nichž jedna referendum požaduje, druhá plán považuje za zradu na voličích. Referendum by však paradoxně mohlo nahrát zastáncům tvrdého brexitu. Aby se na jeho vypsání poslanci z nejrůznějších politických stran shodli, muselo by zřejmě obsahovat i možnosti, které oni sami prosazují. Voliči by tak mohli zakroužkovat také jednu z variant, jako je odchod s dohodou, vůbec z unie neodcházet, ale i brexit bez dohody, upozorňuje odborník Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.

„Pak by to byla hra vabank a odchod bez dohody by se stal reálnou variantou – v Dolní sněmovně nemá odchod bez dohody dostatečnou podporu a poslanci by tuto variantu nepustili, v případě referenda by se to ale mohlo vymknout z rukou,“ varuje pro Info.cz Kryštof Kruliš.

Původní vydání: Vzpoura ve straně i klesající preference. Brexit nezatápí jen Mayové, horko je i Corbynovi

Přejít
Tagy
Tagy
Spojené království 574
brexit 436
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz
Odebírejte naše novinky